Legalább húsz Pest megyei iskola maradt fűtés és meleg víz nélkül

Nem kapcsolja vissza a gázt a szolgáltató a Pest megyei közintézményekben mindaddig, amíg a megyei önkormányzat vagy...

  • MTI

Nem kapcsolja vissza a gázt a szolgáltató a Pest megyei közintézményekben mindaddig, amíg a megyei önkormányzat vagy az állam nem rendezi a megyeháza tetemes adósságát, és nem ad garanciát a rendszeres törlesztésre - közölte a Tigáz szóvivője hétfőn. 

A szentendrei könyvtár. Negyven Pest megyei intézmény maradt fűtés és meleg víz nélkül
MTI / Cseke Csilla

Jelenleg körülbelül negyven megyei intézményben - ezen belül csaknem húsz iskolában - nincs meleg víz és fűtés, az önkormányzat tartozása majdnem százmillió forint. Száraz Gábor elmondta, hogy még a nyár folyamán jelezték a megyeházának: tartozásuk elérte a 130 millió forintot, ebből 87 millió a hatvan napon túli elmaradás. A felszólítás, illetve az adósságrendezési eljárás kilátásba helyezése után született írásos megállapodásban az önkormányzat vállalta, hogy adósságából 50 millió forintot egy összegben, a többit havi részletekben kifizeti a Tigáznak - magyarázta a szóvivő.

Közlése szerint az 50 millió július elsején meg is érkezett, a részletek közül azonban egyet sem utalt át a megyeháza, ezért a szolgáltató ismételten felszólította az adóst kötelezettségének teljesítésére. 

Szeptember elején az a válasz érkezett, hogy a megye fizetne, de nincs hozzá forrása, míg október elején arról tájékoztatták a Tigázt, hogy az intézmények átadásáról szóló, az önkormányzati vezetők és a kormány közötti megállapodás garanciát jelent a tartozás rendezésére - fűzte hozzá Száraz Gábor. 

Mint mondta, erre reagálva a Tigáz egyértelművé tette: csak akkor kapcsolják vissza a gázt a Pest megyei intézményekben, ha a kormány tudatja velük, hogy mikor és hogyan fizeti ki a megye tartozását, illetve milyen fizetési garanciát ad.

A szóvivő nem kívánta megnevezni a meleg víz és fűtés nélkül maradt intézményeket, csupán annyit mondott, hogy körülbelül húsz oktatási és ugyanennyi más profilú intézmény érintett; a megyeháza tartozása jelenleg 98 millió forint.

Hozzátette: a Tigázzal szerződésben álló 1250 önkormányzat nagy része jelentős összegű tartozást halmozott fel, már csak ezért sem tehetnek kivételt. A gyömrői iskolában azért állhatott helyre múlt pénteken a gázszolgáltatás, mert a Pest megyei önkormányzat kifizette az iskolára eső kétmilliós adósságát.

A gázstop csaknem az összes megyei fenntartású iskolát érinti, de a megkeresett igazgatók nem kívántak nyilatkozni. Volt, aki a megyeháza által állítólag elrendelt nyilatkozati tilalomra hivatkozott, volt, aki attól tart, hogy a beiskolázási versenyben alulmaradna a fűtés nélküli középiskola. Ambrus András, a Pest megyei önkormányzat sajtófőnöke későbbre ígért tájékoztatást.

Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.