Botrány Németországban: náci jelképeket használt néhány középiskolás

Náci köszöntést és jelszavakat használtak, illetve Hitler-bajuszt viseltek egy lipcsei középiskola kilencedik osztályának diákjai. A rendőrség nyomozást indított, a diákok közben a Facebookon kértek bocsánatot - írja a Daily Mail.

  • Eduline
Shutterstock

A lipcsei Landsberg Gymnasium kilencedik osztályának diákjai a náci birodalom jelképeit - "Heil Hitler" köszöntést, jelszavakat, Hitler-bajuszt - használták az iskolában. Az esetre azután derült fény, hogy az osztály mind a 29 tagja - köztük egy zsidó származású fiú - feliratkozott egy chatszobára a WhatsApp nevű alkalmazáson, amelyben Hitlert éltették, és antiszemita üzeneteket, illetve vicceket váltottak - írja a Daily Mail.

A diákok a szülők és az iskola nyomására a Facebokon kértek bocsánatot: azt állítják, nem mindenki vett részt ezekben a tevékenységekben, a dolog "nem volt komoly", és többet nem fog előfordulni.

Két diák ügyét külön vizsgálja a rendőrség, őket tartják ugyanis a csoport hangadóinak. Az őszi szünet után nyomozók, pszichológusok, oktatási szakértők és szülők ülnek majd össze az iskolában. Az igazgató szerint a diákok "tabut akartak sérteni, ami a tinédzserkor sajátja", nem hiszi, hogy terjeszteni akarták volna a náci ideológiát.

A nácizmus jelképeinek használata szigorúan tilos Németországban, börtönbüntetést is kaphat az elkövető. Bár a német iskolák kiemeltek foglalkoznak a témával, a diákoknak például a koncentrációs táborokat is megmutatják, az utóbbi években neonáci csoportok egyre gyakrabban próbálkoznak gyerekek, diákok toborzásával. Mecklenburg-Vorpommern tartományban például nemrég szigorúbban kezdték ellenőrizni az óvodai alkalmazottak hátterét, miután kiderült, hogy több szélsőjobboldali aktivista is beépült az intézményekbe.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

Pedagógusok, dolgozók a szakképzésről: „Nem diákbarát, nem oktatóbarát, pedagógiailag meg öngól”

Lannert Judit szerint a szakképzés „stabil alapokon áll”, ezt az állítást azonban sorra vitatták a bejegyzése alatt megszólaló pedagógusok és szakemberek, szerintük a rendszer ezer sebből vérzik. A technikumi tanulók túlterheltségét, a duális képzés hiányosságait, a centrumrendszer túlzott központosítását, a bürokratikus terheket és az ösztöndíjrendszer problémáit emelték ki.

Miklós György: „Olyan nagy különbségek vannak egyes iskolák között, hogy még egy 5-ös osztályzat sem mindenhol ugyanazt jelenti”

A Szülői Hang képviselője és Nahalka István oktatáskutató szerint a középiskolai felvételi rendszer, valamint a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok körüli vita valójában a magyar közoktatás mélyebb problémáira mutat rá. Úgy vélik, a szelekció addig nem szüntethető meg, amíg jelentős különbségek vannak az iskolák között, és sok család azért próbál jobb hírű intézményt találni gyermekének, mert nem bízik a helyi iskola színvonalában.

Először díjazták azokat az iskolákat, amelyek a legtöbbet tesznek a diákok egészségéért

Tizenegy iskola nyerte el idén először az Egészségtudatos Iskola címet és a vele járó pénzjutalmat. A programot életre hívó szakemberek szerint a fiatalok egészségtudatos szemléletének kialakítása nemcsak a család és az egészségügy, hanem az iskolák felelőssége is, ezért azokat az intézményeket ismerték el, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak tanulóik testi, lelki és mentális jóllétére.

„A nyolcosztályos általános iskola olyan, mint az egykulcsos adórendszer: a háttérben a különböző érdekek már rég szétszedték”

Elavult évfolyamrendszer, a középiskolai rendszer kettéhasadása, a gyerek- és felnőttoktatás összemosása – többek között ezek a szakképzési rendszert érintő legnagyobb problémák, állítja Hana György humánökológus, közoktatási vezető. Szerinte fontos lenne, hogy a szakképzési vezetőket is bevonják a minisztériumi konzultációkba, ha a közoktatási rendszer módszeres fejlesztése a cél.

Ideiglenesen katolikus iskola működik a vitnyédi táborban

A vitnyéd-csermajori ingatlan jelenleg oktatási célokat szolgál, ugyanis a Győri Egyházmegye fenntartásában működő kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda használja saját épületének felújítása idején – közölte a vagyonkezelő Széchenyi István Egyetem.