WC-k és öltözők miatt vonna meg több millió dollár támogatást Donald Trump három iskolakerülettől

A Trump-adminisztráció szerint törvénysértő, hogy a kerületek iskolái engedik a transznemű tanulóknak, hogy a nemi identitásuknak megfelelő mosdókat és öltözőket használjanak.

  • Székács Linda

Mintegy 24 millió dollárnyi állami támogatástól eshet el három nagy iskolakerület Amerikában, mert nem voltak hajlandók feladni a transznemű diákokat támogató szabályozásaikat – számolt be róla a CNN.

Az Egyesült Államok Oktatási Minisztériuma szerint ugyanis a New York, Chicagóban és Fairfaxben található kerületek törvényt sértenek azzal, hogy a transznemű tanulóknak engedik a nemi identitásuknak megfelelő mosdók, öltözők és sportcsapatok használatát. A chicago-i LaSalle Elementary Language Academy egyik férfimosdójánál például egy olyan tábla szerepel; bárki bejöhet, aki ennek a mosdónak a használatát érzi kényelmesnek maga számára.

Mindezek miatt a  tárca „biológiai alapú” definíció bevezetését követelte a férfi és nő fogalmakra, továbbá Chicagót arra is kötelezte volna, hogy szüntessen meg egy, a fekete diákokat támogató felzárkóztató programot is, mert az Craig Trainor helyettes államtitkár szerint diszkriminatív.

A döntés pénzügyi következményei súlyosak: New York mintegy 15 millió dollár, Chicago 5,8 millió dollár, Fairfax pedig 3,4 millió dollár támogatástól eshet el. Ezek a források olyan programokat finanszíroznak, amelyek speciális tanterveket, délutáni foglalkozásokat, nyári képzéseket és technológiai fejlesztéseket biztosítanak – elsősorban hátrányos helyzetű diákok számára.

Az érintett iskolakerületek visszautasították a minisztérium állításait. Chicago szerint az eljárás jogilag megalapozatlan és eljárási hibákkal terhelt, New York pedig arra figyelmeztetett, hogy a támogatás elvonása elsősorban a diákokat sújtja. A város vezetése jogi lépéseket is kilátásba helyezett. Eric Adams polgármester kijelentette, hajlandó lenne megvizsgálni a szabályok módosítását, bár jelezte, hogy ehhez nincs jogi lehetősége, mivel az állami törvények a transznemű diákok jogait védik.

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.