Alternatív iskolát fontolgattok? Ennyiben térhet el a tanterv az államitól

Bár lehetnek jelentős különbségek, a Nemzeti alaptantervhez nagy mértékben tartaniuk kell magukat az alternatív rendszerű általános- és középiskoláknak is.

  • Székács Linda

Sokan kiutat látnak benne az állami iskolarendszerből, ezért íratják valamilyen alternatív rendszerű általános iskolába a gyerekeiket, vagy jelentkeznek olyan középiskolába, mint az Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Közgazdasági Politechnikum vagy valamelyik Waldorf.

Ezekben az intézményekben jellemzően

  • alacsonyabb az osztálylétszám,
  • hangsúlyosabb a projektalapú tanulás,
  • előfordulhat, hogy a diákok tantárgyi blokkokban tanulnak,
  • saját tantervet is akkreditáltatnak.

Ezzel kapcsolatban ugyanakkor fontos tudni, hogy ez maximum 30 százalékban térhet el a Nemzeti alaptantervtől "az iskolák közötti átjárhatóság és a továbbtanulás biztosítása érdekében."

 

Hozzászólások

Müller Anna szerint a pedagógusok értékelésének osztálytermi megfigyelésre és többforrású visszajelzésre kell épülnie

A keddi parlamenti vitában az ellenzék legfőbb kritikája a pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztésével kapcsolatban az volt, hogy a jelenlegi rendszert úgy állítanák le, hogy egyelőre nem látható, pontosan mi lép a helyére. Lannert Judit szerint ugyanakkor már a nyáron széles körű szakmai egyeztetés kezdődik az új modell kidolgozásáról, Müller Anna pedig felszólalásában azt részletezte, milyen szempontok mentén lenne érdemes újragondolni a pedagógusok értékelését.

Sok kutató havi 140 ezer forintból él: a tíz éve változatlan ösztöndíj sürgős emelését kérte a doktoranduszok érdekképviselete Lannert Judittól

A doktori képzés első két évében járó, 2016 óta változatlan havi 140 ezer forintos ösztöndíj összege a Doktoranduszok Országos Szövetsége szerint már nem biztosít megfelelő megélhetést a doktoranduszok számára. Ezért a szervezet a doktoranduszi alapösztöndíj jelentős emelését és a nyugdíjjogosultság rendezését kérte Lannert Judittól.

Csak bruttó 3045 forint jár egy emelt érettségi kijavításáért a tanároknak, az újraérettségizők viszont 81 ezer forintot fizetnek

Az emelt szintű érettségik javításának díjazását bírálta keddi parlamenti felszólalásában Müller Anna, a Tisza Párt képviselője. A matematika-kémia tanár szerint miközben az Oktatási Hivatal évről évre nehezen talál elegendő vizsgáztatót az emelt szintű vizsgákhoz, a dolgozatok javításáért járó díjazás továbbra is rendkívül alacsony.