A nap kérdése: kaphat igazolatlant a gyerek, ha nem vesz részt a tanévzáró ünnepségen?

Történik valami, ha más program miatt nem tudtok elmenni az évzáróra? Válaszolunk.

  • Székács Linda

Bár a tanév hivatalosan június 20-án ér véget, a tanévzárók a legtöbb iskolában néhány nappal később vannak, hiszen a bizonyítványok megírásához időre van szükségük a pedagógusoknak.

Előfordulhat, hogy ennek dátuma épp a családi nyaralás közepére esik, vagy hogy valamilyen más oknál fogva nem tudtok rajta részt venni.

Ez nem jár semmiféle retorzióval, hiszen az eseményen való részvétel nem kötelező, csak ajánlott a bizonyítványok átvétele miatt. Ugyanakkor ezeket az iskola titkárságán nyitvatartási időben bármikor át tudjátok venni, de nincs baj akkor sem, ha az egész szünidőt távol töltitek. Szeptemberben is lehetőség lesz átvenni a dokumentumot, a tanév végi jegyeiteket pedig addig is eléritek a KRÉTA rendszerében.

A tanévzárók pontos időpontjáról az intézmények fognak tájékoztatni titeket.

 

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.