Szavazati jog híján élőlánccal tiltakoztak reggel a szülők az Óbudai Árpád Gimnázium fenntartóváltása ellen

A pedagógusoknak december 12-én kell döntenie arról, támogatják-e, hogy az iskola új fenntartója az NKE legyen.

December 12-én reggel az Óbudai Árpád Gimnázium épülete előtt élőláncot alkotva tiltakoztak a szülők az iskola fenntartóváltása ellen – írja az Index.

„Amikor beírattuk a gyermekünket a tanév elején, azért tettük, mert a reáltantárgyak területén erős intézményről van szó. Akkor még semmit sem tudtunk arról, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem lehet a fenntartója”

- nyilatkozta a lapnak a demonstráció egyik résztvevője.

Bár a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) által rendezett keddi szülői értekezleten sikerült több résztvevőt is megnyugtatni a lehetséges változásokkal kapcsolatban, a szülők egy csoportja továbbra sem szeretné, ha gyerekeik iskolája az NKE fenntartása alá kerülne.

A pedagógusoknak csütörtökön kell arról szavazniuk, hogy támogatják-e a fenntartóváltást, azonban a döntés meghozatalába a szülőket nem vonták be. Ennek okán közel 70 fő vett részt a reggeli demonstrációban, ahol tanárok, diákok és szülők is jelen voltak.

A demonstráció megszervezésében a szülők a Tanítanék Mozgalomtól kértek segítséget. Tóth Bence, a szervezet munkatársa elmondta:

"Az egyetem szép ígéreteket fogalmazott meg az iskola részére azonban világnézetileg elkötelezett intézménynek gondoljuk a Közszolgálati Egyetemet és ha egy ilyen veszi át egy iskola fenntartását, akkor a köznevelési törvény szerint meg kell szavaztatni a szülői közösséggel is, ami ez esetben nem történt meg."

 

Hozzászólások

Egy hónap alatt több mint ötszázzal nőtt a betöltetlen tanári állások száma, matektanárból a legnagyobb a hiány

Az iskolák már a szeptemberi tanévkezdésre készülnek, ezért jelentősen megnőtt a betöltetlen tanári állások száma: a Közszolgállás portálon már több mint 1200 hirdetés szerepel. A legtöbb intézmény matematikatanárt keres, de angol-, magyar-, testnevelés- és digitális kultúra szakos pedagógusokból is jelentős a hiány. A hirdetések alapján az is látszik, hogy sok iskola már nem ragaszkodik egy konkrét szakpárhoz, hanem a második szak tekintetében is rugalmasabb feltételeket szab a jelentkezőknek.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.