Középiskolai felvételi 2025: ezek a budapesti gimnáziumok nem kérik a központi írásbelit

Nincsen közöttük egyetlen állami intézmény sem.

A középiskolák október 20-ig tették közzé felvételi tájékoztatójukat, amiből kiderült, hogy milyen osztályokat indítanak a 2025/2026-os tanévben. Ebben határozták meg többek között a felvételi eljárás módját, és azt is hogyan számolják a pontokat. Erről ugyanis az intézmények saját maguk döntenek.

A gimnáziumok, a technikumok és a szakgimnáziumok háromféleképpen kalkulálhatják a pontokat:

  • vagy csak az általános iskolai jegyeket,
  • vagy az általános iskolai jegyeket és a központi írásbeli felvételi vizsga eredményét,
  • vagy az általános iskolai eredményeket, a központi írásbeli és az intézmény saját szóbelijén szerzett pontszámot

veszik figyelembe.

A tanulmányi területek keresésénél megnéztük, hány budapesti gimnázium nem kéri a központi írásbelit a kilencedikesektől, és összesen 22 ilyen intézményt találtunk. Ezek között egyetlen állami fenntartású sincs.

A lista a következő:

  1. Óbudai Waldorf Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest III. kerület
  2. Kispesti Waldorf Óvoda, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Gimnázium, Budapest XIX. kerület
  3. Burattino Általános és Középiskola, Gyermekotthon, Budapest XXI. kerület
  4. Magyar Táncművészeti Egyetem Nádasi Ferenc Gimnáziuma és Kollégiuma, Budapest XIV. kerület
  5. Európa Alapítvány Középfokú Intézet (EAKI)Gimnázium, Budapest XIII. kerület
  6. Budenz József Alapítványi Gimnázium, Budapest II. kerület
  7. Pasaréti Gimnázium, Budapest II. kerület
  8. Pesthidegkúti Waldorf Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest II. kerület
  9. BME által alapított Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Budapest XI. kerület
  10. Humán Intézet Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola , Budapest VII. kerület
  11. SEK Budapest Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, Budapest II. kerület
  12. Zöld Kakas Líceum Mentálhigiénés Szakgimnázium, Gimnázium és Általános Iskola, Budapest IX. kerület
  13. Kalyi Jag Roma Nemzetiségi Általános Iskola, Gimnázium, Szakképző Intézmény, Alapfokú Művészeti Iskola és Felnőttoktatási Intézmény, Budapest VI. kerület
  14. Facultas Humán Gimnázium, Budapest VII. kerület
  15. Tüskevár Általános Iskola és Gimnázium, Budapest IV. kerület
  16. Avicenna International College Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Gimnáziuma, Budapest VIII. kerület
  17. Csillagberek Waldorf Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest IV. kerület
  18. Göllner Mária Regionális Waldorf Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest IV. kerület
  19. Christophorus Waldorf Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest X. kerület
  20. Szabad Waldorf Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest XI. kerület
  21. Veritas Collegiate Academy Budapest Gimnázium, Budapest III. kerület
  22. Magyar-Ukrán Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium , Budapest XXI. kerület

A legjobb középiskolákkal részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk:

 

Hozzászólások

„Nem a betűkkel kellene kezdeni az olvasást” – Fóti Péter szerint a gyerekek nem úgy tanulnak, ahogy az iskola tanítja őket

Fóti Péter oktatáskutató az alsó tagozatos oktatás egyik alapvető hibájának látja, hogy a tanulást a betűk, a szótagok és a számjegyek megtanításával kezdi, miközben a gyerekek természetes módon először mindig az összefüggéseket és a jelentést értik meg. Szerinte az olvasás, az írás és a matematika tanításában az összefüggések megértésének kellene megelőznie a részek elemzését, ami az alsós pedagógia gyökeres átalakítását is szükségessé teszi. Vélemény.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.