Törvény fogja tiltani, hogy a ramadán miatt tanítási szünet legyen az iskolákban Olaszországban

Olaszországban az oktatási minisztérium törvényben tiltja meg, hogy az iskolák tanítási szünetet tartsanak a hivatalosan el nem ismert vallású diákok miatt, például az iszlám böjti hónap, a ramadán idején.

  • Eduline/MTI

Giuseppe Valditara oktatási miniszter elmondta, hogy a legutóbbi kormányülésen felmerült az olasz állam által nem hivatalos vallásként számon tartott vallások szokásai és ünnepei miatti oktatási szünet kérdése.

A kormány támogatja a helyzet rendezését. A minisztérium megkezdte egy olyan jogszabály kidolgozását, amely a józan ész jegyében szabályozza majd a kérdést, elkerülve a feszültséget és a káoszt

- tette hozzá a miniszter, majd megjegyezte, hogy a következő napokban felkeresi azt az általános iskolát, melynek igazgatója szerdára szünnapot rendelt el az összes diák számára a ramadán zárónapján.

A miniszter korábban többször figyelmeztette az igazgatót, hogy egyetlen oktatási intézmény sem vezethet be önállóan szünetet, ünnepnapnak kiáltva ki az Olaszországban hivatalosan el nem ismert vallások ünnepeit.

A Milánóhoz közeli Pioltellóban található iskolát vezető Alessandro Fanfoni arra hivatkozott, hogy a nyolcosztályos intézmény tanulóinak negyvenhárom százaléka külföldi, nagy részük iszlám vallású.

A gyerekek az utóbbi években sem jöttek iskolába ramadán utolsó napján

- hangsúlyozta az igazgató.

A harmincezer lakosú Pioltello muszlim közössége nagy örömnek nevezte az iskolazárást. A szülök egy része viszont az iskola előtt tiltakozott, hangoztatva, hogy az intézkedés a nem muszlim szülőket hozza nehéz helyzetbe. A kérdésről a tartományi testület szavazást is tartott: harmincnégy-harmincháromra azok kerekedtek felül, akik az igazgató döntését támogatták.

Az általános iskola példáját szem előtt tartva a sienai egyetem is ünnepnapot tartott szerdán, nem csatlakozott viszont a Politecnico milánói műszaki egyetem, melynek rektora hangsúlyozta, hogy a muszlim hallgatóknak joguk van egy napot kihagyni, de ezt nem kényszerítik az összes egyetemistára. Minderre a zsidó fiatalok olaszországi uniója (Ugei) úgy reagált, hogy tagjai nem érzik biztonságban magukat az egyetemeken. A ramadán záróünnepén több százan tartottak szabadtéri imát a nápolyi központi pályaudvar előtti Garibaldi téren az egyik helyi imám vezetésével.

 

 

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

A Rubovszky Rita által korábban vezetett iskolát ért bántalmazási vádakra reagált a fenntartó: „Ajtónk nyitva áll azok előtt, akiket sérelem ért”

Közleményben reagált a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpontot ért vádakra a fenntartó Boldogasszony Iskolanővérek magyar tartományának főnöknője. Lobmayer M. Judit azt írta, hogy nyitottak a párbeszédre azokkal a volt diákokkal, akik sérelmekről és bántalmazó iskolai légkörről számoltak be az elmúlt hetekben.

Mozgáskorlátozott embereknek fejlesztett videójáték-kontrollert egy magyar diák – fődíjat nyert vele egy rangos amerikai versenyen

Sokan természetesnek veszik, hogy egy videójáték elindításához csak kézbe kell venni a kontrollert. Mozgáskorlátozott emberek milliói számára azonban ez sokszor egyáltalán nem magától értetődő. Ezen változtatna Vida Ákos, aki olyan speciális, kontrollerre csatlakoztatható eszközt fejlesztett, amellyel akár egy kézzel vagy fejmozgással is lehet játszani. Találmányával az egyik legrangosabb amerikai innovációs versenyen is elindult, ahol végül a 15 ezer dolláros fődíjat is elnyerte.