Iskolai bullying megelőzése és nemek közötti egyenlőség - ingyenes online oktatási platformot indított az Amnesty

A platform létrehozói olyan témák oktatását szeretnék elősegíteni, amelyekről az iskolákban nem tanítják a diákokat. Ezek között szerepel a bullying, az emberi jogok megismerése és az azokért való kiállás.

Annak érdekében, hogy a fiatalok időben megtanulják a kirekesztés és a nemi alapú megkülönböztetés káros hatásait, ezeknek a problémáknak az ismertetésével már az iskolában foglalkozni kellene - hívja fel a figyelmet az Amnesty Akadémia.

A túlszabályozott és központosított tanmenet miatt azonban nem jut arra idő, hogy a diákoknak megtanítsák az olyan sztereotípiák levetkőzését, amelyek újratermelik a munkaerőpiac rendszerszintű problémáit, például a nemi alapú megkülönböztetés következményeként választott karriert, valamint ebből fakadóan a nők és a férfiak közötti bérkülönbségeket.

Az Amnesty Emberi Jogi Akadémia ingyenes online oktatási platformot indított annak érdekében, hogy olyan fontos témákat ismerhessenek meg a diákok, amelyek felkészítik őket az önálló társadalmi életre, de hiányoznak az oktatási rendszerből.

A platformon a fiatalok mellett a szülők és a pedagógusok is hasznos ismereteket szerezhetnek például a nemek közötti egyenlőség és a jogállamiság kérdéskörében. Ezenkívül olyan kurzus is elérhető, amely az iskolai bullying fajtáiról és az iskolai erőszak megállításáról szól.

Az Amnesty Akadémia oldalát és az elérhető kurzusaikat itt tudjátok megnézni.

 

 

 

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

Szándék van a kulturális dolgozók béremelésére, de konkrét időpont vagy vállalás továbbra sincs

Néhány hónappal a kulturális dolgozók bérrendezéséért szervezett demonstrációja után a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete újabb minisztériumi egyeztetésről számolt be. Találkoztak a kulturális ágazatért felelős államtitkárral, aki a bérrendezés szándékáról beszélt, konkrét időpontot vagy vállalást azonban továbbra sem tett.

Hogyan tudsz átkerülni fizetős képzésről államira?

Ha valaki állami finanszírozási formájú képzésre nyer felvételt, nem jelenti azt, hogy tanulmányai végéig automatikusan ebben a finanszírozási formában is marad. Természetesen az ellenkező irányú átsorolásra is van példa, a megüresedett ösztöndíjas helyekre bekerülhetnek a legjobb teljesítményt elérő, azonos szakon tanuló önköltséges hallgatók.