Több tanár is felmond az ország egyik legjobb gimnáziumában

Az V. kerületi Eötvös József Gimnázium az ország egyik legjobb középiskolája, a rendszerszintű problémák azonban ezt az intézményt sem kerülik el.

  • Székács Linda

Többen is benyújtották a felmondásukat az ország egyik élvonalbeli gimnáziumában - értesült róla a Telex.

„Az utolsó csepp a pohárban a státusztörvény lebegtetése. Ez nyilvánvaló megalázása a tanároknak. Újabb és újabb elemek kerülnek bele, bebetonoznak vitatott részeket: ilyen a 24-re felvitt kötelező heti óraszám. Tovább csökken a tanárok és az iskolák autonómiája” – mondta a Telexnek Szeiman József, az egyik érintett, földrajz-történelem szakos pedagógus.

Szeiman úgy látja, a tanárok, diákok és szülők közötti kapcsolat, valamint az intézmény és a pedagógusok közötti kapcsolat szempontjából az Eötvös József Gimnázium eddig ideális volt, ennek ellenére úgy gondolja, a kormány egyáltalán nem törekszik az oktatás problémáinak megoldására, továbbá azt is szívesen "kipróbálná" milyen megélni a fizetéséből.

A tanár arra már nem is lát esélyt, hogy a közoktatásban helyezkedjen el, beleértve az alapítványi és egyházi iskolákat, amik egyébként nem tartoznak a tankerületek alá, a kerettanterv és az érettségi követelményei viszont ott is ugyanolyanok. Ez arról árulkodik, hogy valóban rendszerszintű problémáról van szó, ami túlmutat csak az intézményeken vagy az intézmények típusán.

A kormányzat kompromisszumkészségére nem is lehet számítani, hiszen onnan nem a meghallgatás szándéka érződik, helyette „démonizálják a hivatását elhagyó tanárokat

- véli a pedagógus, aki a lapnak azt mondta, bár több lehetősége is van, jelenlegi élethelyzete a hivatása feladásáról szól, amit gyászként él meg.

 

Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.