„A délután lehangoló volt”: elmaradt a valódi konzultáció a Belügyminisztérium fórumán a Tanítanék szerint

„Megtörtént a mai – konzultációnak nevezett – esemény. Nem konzultáció volt, felszólalókat hallgattunk meg” – mondta a Belügyminisztérium által szervezett közoktatási fórumról Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom tagja.

  • Eduline

Délelőtt összesen húsz pedagógus szólalhatott fel, ők három-három percben részletezték a problémákat. „Döntő többségük a valódi problémákat sorolta fel – volt, aki vastapsot kapott. Követelték a kirúgott pedagógusok visszahelyezését és mindazokat a dolgokat, amit a többség ismer. Néhány persze a kormánypropagandát próbálták felmondani, de ők elenyésző számban voltak” – mondta Pilz Olivér a Tanítanék Facebook-oldalán.

Ahogy arról már többször írtunk, a Belügyminisztérium pénteken többórás fórumot szervezett, amelyre több mint négyszáz pedagógust és iskolaigazgatót hívtak meg. A helyszín a Nemzeti Közszolgálati Egyetem volt, amelynek épületénél tüntetők várták a tárcavezetőt és az államtitkárokat, az egyeztetésre érkező tanárokat ugyanakkor "veletek vagyunk" molinókkal köszöntötték.

Mi lesz a béremeléssel?

„A délután viszont lehangoló volt” – tette hozzá, utalva Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár és Pintér Sándor belügyminiszter előadására, akik a Tanítanék Mozgalom tagja szerint olyan tervekről beszéltek, amelyek nem oldják meg az oktatás problémáit. Ugyanaz a béremelési ígéret hangzott el, amely már többször.

„Pintér Sándor statisztikai adatokról beszélt úgy, hogy egyszer sem nézett a statisztikai adatok mögé, nem érti az oktatás problémáit. Sajnos azt kell, hogy mondjam, hogy ezzel a hozzáállással nagyon pozitív változást nem lehet elérni” – tette hozzá.

Elhangzott az is, hogy ha lesz rá igény, további konzultációkat is tarthatnak, „a kollégák közül többen bekiabáltak, hogy a konzultáció akkor tényleg konzultáció legyen, és valódi megoldásokat keressünk”.

A Facebookon egyénként több oktatási csoportban terjed egy fotó egy minisztériumi statisztikáról, amely a polgári engedetlenkedő tanárok és az elbocsátott pedagógusok számát veti össze:

 

Hozzászólások

Pedagógusok, dolgozók a szakképzésről: „Nem diákbarát, nem oktatóbarát, pedagógiailag meg öngól”

Lannert Judit szerint a szakképzés „stabil alapokon áll”, ezt az állítást azonban sorra vitatták a bejegyzése alatt megszólaló pedagógusok és szakemberek, szerintük a rendszer ezer sebből vérzik. A technikumi tanulók túlterheltségét, a duális képzés hiányosságait, a centrumrendszer túlzott központosítását, a bürokratikus terheket és az ösztöndíjrendszer problémáit emelték ki.

Miklós György: „Olyan nagy különbségek vannak egyes iskolák között, hogy még egy 5-ös osztályzat sem mindenhol ugyanazt jelenti”

A Szülői Hang képviselője és Nahalka István oktatáskutató szerint a középiskolai felvételi rendszer, valamint a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok körüli vita valójában a magyar közoktatás mélyebb problémáira mutat rá. Úgy vélik, a szelekció addig nem szüntethető meg, amíg jelentős különbségek vannak az iskolák között, és sok család azért próbál jobb hírű intézményt találni gyermekének, mert nem bízik a helyi iskola színvonalában.

Először díjazták azokat az iskolákat, amelyek a legtöbbet tesznek a diákok egészségéért

Tizenegy iskola nyerte el idén először az Egészségtudatos Iskola címet és a vele járó pénzjutalmat. A programot életre hívó szakemberek szerint a fiatalok egészségtudatos szemléletének kialakítása nemcsak a család és az egészségügy, hanem az iskolák felelőssége is, ezért azokat az intézményeket ismerték el, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak tanulóik testi, lelki és mentális jóllétére.

„A nyolcosztályos általános iskola olyan, mint az egykulcsos adórendszer: a háttérben a különböző érdekek már rég szétszedték”

Elavult évfolyamrendszer, a középiskolai rendszer kettéhasadása, a gyerek- és felnőttoktatás összemosása – többek között ezek a szakképzési rendszert érintő legnagyobb problémák, állítja Hana György humánökológus, közoktatási vezető. Szerinte fontos lenne, hogy a szakképzési vezetőket is bevonják a minisztériumi konzultációkba, ha a közoktatási rendszer módszeres fejlesztése a cél.

Ideiglenesen katolikus iskola működik a vitnyédi táborban

A vitnyéd-csermajori ingatlan jelenleg oktatási célokat szolgál, ugyanis a Győri Egyházmegye fenntartásában működő kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda használja saját épületének felújítása idején – közölte a vagyonkezelő Széchenyi István Egyetem.