"Maraton életre-halálra": egészen furcsa akcióba kezd az egyik budapesti középiskola tanára

Polgári engedetlenségi akció helyett futni kezd az egyik IX. kerületi középiskola tanára, így szeretné felhívni a figyelmet az oktatásban uralkodó problémákra. A férfi a Facebookon azt írja, négygyermekes apaként egyszerűen nem teheti meg, hogy megtagadja a munkát, az elbocsátás veszélye ugyanis túl nagy kockázat.

  • Csik Veronika

Négygyermekes apaként nem tehetem meg, hogy a polgári engedetlenség eszközét használom. Az oktatási kormányzat visszaél erőfölényével, és az elbocsátással való fenyegetése túl magas kockázat számomra

- írja Kóczán Gábor, aki a budapesti Jaschik Álmos Művészeti Szakgimnáziumban fotográfus szaktanár. Azért, hogy az oktatás problémai láthatóak legyenek, szeptember 13-án futni fog. Úgy fogalmazott:

Fotográfiát tanítok a Jaschik Álmos Művészeti Szakgimnáziumban.

Azaz tanítanék.

Abban vagyok jó, hogy láthatóvá teszek dolgokat.

Ezúttal magamat fogom láthatóvá tenni, mert az nem látszik, amikor éjszaka kreatív feladatokat állítok össze a diákoknak, az sem látszik, amikor az elkészült munkáikat értékelem hétvégén is, online konzultációban, ha kell...

Most nem a fotográfia eszközeivel dolgozom, egyszerűen futni fogok. Futni fogok, mert feszít a tehetetlenség, és meg akarok mozdulni.

A tervek szerint az iskola előtti téren fut majd, hogy látható legyen: valami nincs rendben az oktatásban. Akkor is így tesz majd, ha ezzel újabb éjszakai műszakot vesz magára, az eseményt egyébként bárki követheti majd Facebookon, a "Maraton életre-halálra" cím alatt.

Posted by Maraton Életre Halálra Tanárfutás a közoktatásért on Sunday, September 11, 2022

Hozzászólások

Egy hónap alatt több mint ötszázzal nőtt a betöltetlen tanári állások száma, matektanárból a legnagyobb a hiány

Az iskolák már a szeptemberi tanévkezdésre készülnek, ezért jelentősen megnőtt a betöltetlen tanári állások száma: a Közszolgállás portálon már több mint 1200 hirdetés szerepel. A legtöbb intézmény matematikatanárt keres, de angol-, magyar-, testnevelés- és digitális kultúra szakos pedagógusokból is jelentős a hiány. A hirdetések alapján az is látszik, hogy sok iskola már nem ragaszkodik egy konkrét szakpárhoz, hanem a második szak tekintetében is rugalmasabb feltételeket szab a jelentkezőknek.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.