Egyre több az SNI-s tanuló, miközben továbbra is kevés a praktizáló gyógypedagógus
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
A budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tantestületének legalább negyven százaléka polgári engedetlenségi akcióba kezd hétfőn – mondta Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom képviselője, a gimnázium tanára.
„A sikertelen szakszervezeti tárgyalások és a kormány tárgyalóképtelensége, arroganciája és fenyegetőzései után a nyár közepén a Tanítanék nyílt levelet intézett az oktatás irányítóihoz, régi/új főnökeinkhez, melyben két alapvető követelést fogalmaztunk meg:
- a pedagógusok alapvető munkavállalói jogának, a sztrájkjognak a visszaállítását oly módon, hogy ez az erős és törvényes eszköz az érdekérvényesítésre ismét alkalmassá váljon. E jogunk csorbítása, kiherélése tette szükségessé a téli-tavaszi polgári engedetlenségi hullámot.
- az oktatásban dolgozók bérét emeljék a diplomás átlagbér szintjére, a fokozódó tanárhiány mérséklése érdekében oly módon, hogy az oktatásban dolgozók kapjanak azonnali, már szeptemberi bérükben érvényesített jelentős béremelést, és szülessen írásos garancia arról, hogy a bérek felzárkóztatása és értékállósága két éven belül megtörténjen – tehát a diplomás átlagbér szintjére”
- tette közzé a Tanítanék Törley Katalin csütörtöki beszédét. Szeptember 2-i határidőt szabtak a kormánynak. Ha semmilyen előrelépés nem történik, szeptember 5-től országszerte újraindítják a polgári engedetlenségi mozgalmat.
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.
A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.
Két évvel meghosszabbította a kormány azt az átmeneti lehetőséget, amely alapján bizonyos sportszakmai végzettséggel rendelkező szakemberek is taníthatnak testnevelést, ha az iskola megfelelő végzettségű és szakképzettségű pedagógussal nem tudja megszervezni a mindennapos testnevelést.
@eduline.hu Mennyiből tud ma megélni egy egyetemista? #penzugyitudatossag #szponzoralttartalom #raiffeisen #magyartiktok #fy
♬ eredeti hang - eduline.hu
Augusztus 18-án újabb egyeztetést tartottak a szakképzés helyzetéről, amelyen Naderi Zsuzsanna, szakképzésért és felnőttkori tanulásért felelős államtitkár, valamint a minisztérium jogi és szakképzési területének képviselői is részt vettek.
Elsőként az alsó tagozatos osztályokat indítanák el, és terveik között szerepel a másik két bezárt iskola újranyitása is.
A kormány hivatalosan visszavonta a Pázmány Campus beruházásának kiemelt státuszát. Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint ezzel biztossá vált, hogy a beruházás az eredetileg tervezett formájában nem valósul meg.
Szeptember 4-ig várják az adományokat.