Elkezdődött a 2022-es kompetenciamérés, de a rendszer sok helyen akadozott, lefagyott

Szerda reggel elkezdődött a 2022-es kompetenciamérés: a diákoknak idén már természettudományos kérdésekre is válaszolniuk kell, a feladatokat azonban már nem papíron kapják, hanem online kell megoldaniuk. A próbaüzem nem ment túl jól az elmúlt egy-két hétben, és – úgy tűnik – élesben sem működik sokkal jobban a rendszer, több iskolából azt jelezték, hogy a mérés egy részét sokan nem tudták megoldani, mert a felület lefagyott.

  • Szabó Fruzsina

„A tizedikesek kompetenciamérése a magyaron jól ment, most a matek akadozott, de egyes tanulóknál totál lefagyott” – írta az Eduline egyik olvasója. Hozzátette: ezeknél a diákoknál kénytelenek voltak jegyzőkönyvet készíteni arról, hogy a negyedik részt technikai hiba miatt nem tudták megoldani. "Hiába jelentkeztek be a gyerekek újra és újra, nem történt semmi" – magyarázta.

A Telexnek több tanár is hasonló helyzetről számolt be. Azt írták, hogy a teszt első két része rendben lezajlott, de a harmadik részt már nem tudták megoldani, mert az oldal hibaüzenetet ír ki. Egy nyugat-magyarországi iskola igazgatója a Telexnek azt mondta: a teszt első felében nem voltak problémák, a második részénél viszont már folyamatos hibaüzenetek jelentkeztek, a válaszokat nem mentette el a rendszer, visszaugrott korábbi feladatokra. A matematikai eszköztudást vizsgáló résznél a folyamatos hibaüzenetek, időtúllépések miatt már annyira lelassult a rendszer, hogy a diákok a 30-ból csak 6-7 feladatot tudtak megcsinálni. Az igazgató azt egyelőre nem tudta megmondani, hogy a fennakadások miatt újra kell-e írni a diákoknak a tesztet.

Már a próbaüzem sem jött össze

A korábbi próbatesztek sem mentek túl jól, a rendszer akkor teljesen használhatatlan volt. Az első ilyen alkalommal az Emberi Erőforrások Minisztériuma az iskolák vezetőinek azt írta, hogy „előre látható technikai nehézségek” voltak, elvégzik a szükséges módosításokat, és további próbákat tartanak.

Múlt héten azonban még mindig nem sikerült tesztelniük a diákoknak és a tanároknak a felületet. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) akkor a Telex kérdésére azt írta, hogy terheléses támadás érte az informatikai rendszert.

A kompetenciamérést a 10. évfolyamon április 20-a és május 3-a között, a 8. évfolyamon május 4-e és 17-e között, a 6. évfolyamon pedig május 18-a és 31-e között tartják majd. Szövegértési, matematika, idegen nyelvi feladatsort, valamint – idén először – természettudományos tesztet is meg kell oldaniuk a diákoknak.

Hozzászólások

Milyen diákmunkák fizetnek a legjobban, és mennyit lehet félretenni egy nyár alatt?

A nyári szünet sok diáknak nemcsak a pihenésről szól, hanem a pénzkeresetről is. Az elmúlt években jelentősen emelkedtek a diákmunkák órabérei, így ma már akár több százezer forintot is össze lehet gyűjteni egyetlen nyár alatt. De mely munkák fizetnek a legjobban, milyen szabályok vonatkoznak a diák munkavállalókra, és hogyan segíthet egy nyári állás abban, hogy később könnyebb legyen elhelyezkedni?

Gulyás Gergely állításai teljesen elszakadtak a valóságtól Lannert Judit szerint: sosem volt szó gimnáziumok megszüntetéséről

„Épp az ellenkezőjét mondtam” – reagált Lannert Judit arra, hogy Gulyás Gergely szerint a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok megszüntetését vetette fel egy interjúban. Az oktatási és gyermekügyi miniszter szerint valójában a középiskolai felvételi rendszer felülvizsgálatának szükségességéről beszélt, nem pedig a képzési forma felszámolásáról.

Lannert Judit átalakítaná az érettségit és megvizsgálná a gimnáziumi felvételi rendszerét

Miniszterként első nagyinterjúját Lannert Judit a Balzac diákmédiának adta. A beszélgetésben a diákok túlterheltségéről, az érettségi és a gimnáziumi felvételi rendszer lehetséges reformjáról, a mesterséges intelligencia oktatásban betöltött szerepéről, valamint az iskolai szegregáció és az elitképzés problémáiról is beszélt. Az interjúból az is kiderült, hogy pályafutása elején két évig egy gyermekotthonban dolgozott nevelőtanárként.

A nap kérdése: fel kell tölteni a középiskolai bizonyítványt a felvételihez?

„A középiskolai bizonyítvány minden olyan oldalát fel kell tölteni az E-felvételibe, amely alátámasztja a tanulmányi pontok számításhoz szükséges középiskolai eredményeket” – írja a felvi.hu. A középiskolai eredményeket a középiskolai bizonyítvány valamennyi (9-14.) évfolyamának feltöltésével szükséges igazolni.