Nagyon mást mond a sztrájkolók számáról a szakszervezet és a minisztérium

A pedagógusok több mint harminc százaléka, nagyjából 38 ezren csatlakoztak szerdán a sztrájkhoz – mondta az ATV-nek Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos választmányának tagja. A minisztérium más számokat közölt: szerintük szerdán a pedagógusok 13, csütörtökön 6-7 százaléka tiltakozott.

  • Eduline

Nagy Erzsébet az ATV-nek csütörtökön azt mondta, „most még többen beleállnak a sztrájkba, mert nagyon sok intézményvezető az első napra koncentrált, és addigra írt elő rendkívüli szünetet, illetve tanítás nélküli munkanapot, amivel gyakorlatilag láthatatlanná teszik a sztrájkot.”

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ugyanakkor azt közölte, hogy a sztrájkban csütörtökön a pedagógusok 6-7 százaléka vett részt.

Kérdés persze, hogy ebben az arányban benne vannak-e azok, akik hivatalosan nem a sztrájkhoz csatlakoztak, hanem – éppen a sztrájkrendelet miatt – polgári engedetlenségi akciót indítottak. A csütörtöki napról szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok el:

 

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.