Csokor helyett esélyt - ajándék ballagásra a virágok és lufik helyett

Újabb ballagási kezdeményezés, amivel nem csak a végzősök kapnak valami maradandót. A diákok, tanárok és az iskolák vezetősége is alternatív ötletekkel áll elő az idei ballagásokkal kapcsolatban.

  • Eduline

Ahogy arról már írtunk, Baján például online ballagás lesz. Náluk április 30-án a helyi TV-ben, a YouTube-on és a Facebookon is közvetítik a műsort, ugyanolyan ünnepség várható, mint általában, annyi különbséggel, hogy minden online fog zajlani.

A különleges ballagási ajándékoknak évek óta nagy hagyománya van

Idén is van olyan intézmény, ahol adni szeretnének valami igazán különlegeset. Bár az iskolában nem lesz hagyományos ballagás, online búcsúztatják a diákokat, a budapesti Gundel Károly Szakképző Iskolájának kezdeményezésére idén a Magyar Máltai Szeretetszolgálat létrehozta a Csokor helyett esélyt nevű programját. Ennek keretében a ballagási virágokra, lufikra, teremdíszítésre szánt összeget felajánlva a hátrányosabb helyzetű településen élő diákok távoktatását segíthetik. A szolgálat ugyanis tableteket vesz majd a befolyt pénzből. Adakozni április 27-től május 1-ig lehet. A részletekről pedig itt olvashattok bővebben.

De mennyi is az annyi? Minden bizonnyal költséges dolog a ballagás. Egy tavalyi felmérésből kiderült, akár százezer forintot is elkölthet egy-egy család a ballagásra. A költségek között szerepel a tabló, a meghívó, a csokor, a bankett és a családi ebéd, valamint az ezeken felüli plusz ajándékok, amelyeket általában adni szoktak a ballagó diákoknak.

Nem mindenhol marad el az idei ballagás, szuper ötlettel álltak elő

A legtöbb iskolában nagy valószínűséggel elmarad az idei ballagás, van azonban, ahol csak elhalasztották az ünnepséget, sőt, egy iskolában alternatív megoldást is találtak az eseményre.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2020-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.