Magántanulók: így lehet érettségit szerezni otthonról

Már évtizedekkel ezelőtt is voltak magántanulók az Egyesült Államokban, ám a módszer az elmúlt tíz évben vált igazán népszerűvé: egyre több szülő dönt úgy, hogy gyerekeit nem engedi iskolába.

  • Eduline

A 14 éves Zoe Bentley az Arizona állambeli Tucsonban él, és most fejezné be az általános iskolát – ha nem lenne magántanuló. Jelenleg éppen a kaliforniai fenyőerdőkben barangol a családjával: élményeiről saját weboldalt vezet, kedvenc témájáról, az exogeológiai jelenségekről pedig videókat készít.

Az Egyesült Államokban ma már nagyjából másfél-kétmillió diák tanul otthon, kikerülve a hagyományos oktatási rendszert - írja a Huffington Post. Egyharmadukat – mint Zoét is – a szülei tanítják. A magántanulók számára nincs kötött tananyag és órarend, és nem kell osztályteremben ülni – kivéve, ha ezt maga a diák kéri. Zoét például annyira érdekelte a geológia, hogy 12 évesen jelentkezett egy főiskolára: a felvételin egy tesztet kellett kitöltenie, amit meglepően könnyűnek talált. Hogyan tanulhatsz otthonról, ingyen a világ legjobb egyetemein? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
Tanulás könyvtárban, otthon, egyedül. Egyre több amerikai szülő dönt a magántanulói státusz mellett
Stiller Ákos

A coloradói Carol Brown nagyobbik lányát az egyetemig, a kisebbiket a középiskoláig tanította otthon. Rengeteg könyvük volt, ismeretterjesztő filmeket néztek, múzeumba jártak, és sokat utaztak a szüleikkel. „Vannak alternatív lehetőségek: nem csak egy út vezet a felnőttkorig” – mondta a lapnak.  

A texasi Elon Bomani nagyobbik fia 11 éves, és soha nem járt iskolába. Egy videó segítségével tanult meg olvasni, ám kézzel írni nem tud - szülei nem aggódnak emiatt. A kisebbik fiú 6 éves, és egy képregényből ismerte meg a betűket. „Ha a gyerekek találnak valamit, ami érdekli őket, mindenképpen megtanulnak olvasni” – vélekedik Bomani.

Kellie Rolstad nyelvészetet tanít az arizonai állami egyetemen. Mivel az általános iskolát időpazarlásnak tartotta, három gyermekét kivette az intézményből. „A gyerekek annyi mindent szerettek volna csinálni, annyi helyre el akartak jutni, annyi mindenről szerettek volna beszélgetni, de a sok házi feladat miatt semmire nem volt elég idő. Nagyon frusztráló volt” – magyarázza Kellie. Kérdés, a szülők honnan tudhatják, hogy jót tesznek a gyerekeinek, amikor otthon tanítják. „Egyszerűen érzik, ahogyan egy kisbabát is ösztönösen lát el a szülő” – mondja a nyelvészprofesszor. Magyarországon is egyre többen végzik el az iskolát magántanulóként - a szabályokról itt olvashatsz.

eduline

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

A Rubovszky Rita által korábban vezetett iskolát ért bántalmazási vádakra reagált a fenntartó: „Ajtónk nyitva áll azok előtt, akiket sérelem ért”

Közleményben reagált a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpontot ért vádakra a fenntartó Boldogasszony Iskolanővérek magyar tartományának főnöknője. Lobmayer M. Judit azt írta, hogy nyitottak a párbeszédre azokkal a volt diákokkal, akik sérelmekről és bántalmazó iskolai légkörről számoltak be az elmúlt hetekben.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.