Pedagógusok TÉR-értékelése: „Ahogy most van, az csak arra jó, hogy a tanárok sérüljenek”
Sok iskolában már nem nagyon foglalkoznak a pedagógusok TÉR-értékelésével, de még mindig akadnak olyan intézmények, ahol még mindig komolyan veszik.
Fokozódik a műszaki pályák iránti érdeklődés a végzős középiskolások körében a Nyugat-Dunántúlon - derül ki egy felmérésből, melynek eredményét a Nyugat-Magyarországi Egyetemen ismertették.
Az egyetem faipari mérnöki karának gazdasági informatika szakos hallgatói készítették a felmérést, amely céljául tűzte ki a végzős középiskolások továbbtanulási terveinek megismerését. Az adatokat négy megye 11 településén, 23 középiskolában gyűjtötték össze, a kutatás közel 1200 középiskolás válaszain alapul.
A megkérdezettek közel 90 százaléka kíván továbbtanulni valamilyen felsőoktatási intézményben. Csaknem 50 százalékuk egyetemen szeretné folytatni tanulmányait, a főiskolák valamelyikét több mint 27 százalékuk választotta, viszont az érettségi utáni technikumi képzés tűnik legkevésbé vonzónak. Erre mindössze a megkérdezettek 4 százaléka szavazott.A preferált szakterületeket illetően még mindig a gazdasági pályák állnak vezető helyen a pályaválasztóknál. Változást jelent viszont, hogy előtérbe kerültek a különféle műszaki területek, amelyek iránt másfél évtizede jóval csekélyebb volt az érdeklődés. A sorrendben az orvosi, a természettudományi és a művészeti képzéseket megelőzi a turisztikai, a kommunikációs, az informatikai, valamint a bölcsészképzés. Jelentősen csökkent a jogi pálya vonzereje, ezt jelzi, hogy utolsó előtti lett a tervezett pályák rangsorában, a sereghajtó pedig az agrárképzés.A felmérés rávilágított: legfontosabb szempont a továbbtanulással kapcsolatos döntésnél, hogy jó elhelyezkedést biztosítson a diploma. Ezen túlmenően fontosnak tartják a megkérdezettek a diploma piaci elfogadottságát és az oktatás magas színvonalát is.(Forrás: www.hvg.hu)Sok iskolában már nem nagyon foglalkoznak a pedagógusok TÉR-értékelésével, de még mindig akadnak olyan intézmények, ahol még mindig komolyan veszik.
A Magyarországnak járó uniós források egy részét szociális és társadalompolitikai fejlesztésekre fordítaná a Tisza-kormány. Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszter szerint a tervek között szerepel egy olyan iskolai program létrehozása is, amely a diákok mentális jóllétét támogatná.
A Tanítanék Mozgalom szerint várható az idei pedagógus-teljesítményértékelési rendszer (TÉR) felfüggesztése. A szervezet a szerdai egyeztetései után közölte, hogy információik szerint a rendszer leállításának szándéka már felmerült, a hivatalos felfüggesztéshez azonban törvénymódosításra lesz szükség.
Már az első parlamenti felszólalásain is túl van Kapronczai Balázs, aki nemrég lett a kormány oktatási és gyermekügyi ügyekért felelős parlamenti államtitkára. A politikus az iskolai szexuális nevelés témájában válaszolt képviselői kérdésekre.
A gyerekek érdekeit minden szakpolitikai döntés középpontjába helyezné az a javaslatcsomag, amelyet a Gyermekjogi Civil Koalíció adott át Bódis Krisztának. A több mint százoldalas javaslat a gyermekvédelmi, oktatási, egészségügyi és szociális rendszer hiányosságaira kínálna összehangolt megoldásokat.
A Teleki Blanka Gimnázium egykori igazgatója, a Tanítanék Mozgalom vezéralakja még a 2016-os diáktüntetések idején vált ismertté. Később otthagyta az oktatást, jelenleg Dániában él. Most pedig nyílt levelet írt Lannert Judit oktatási miniszternek, amit teljes egészében közlünk.
Egy diák szerint a két-háromszoros ösztöndíjak miatt a mostani rendszerben kevesebbet kell az egyetem mellett dolgozniuk, egy másik hallgató viszont a demokratikus működéshez való visszatérésre helyezte a hangsúlyt.