Egy-két apró hiba mindenkinek, még a rutinos, sokat tapasztalt munkavállalóknak is becsúszhat az állásinterjún. Attól még nem kerülsz tiltólistára, ha fut a harisnyád vagy látványosan izzadsz. Ám akadnak olyan „apróságok”, amelyek fölött az interjúztatók sem hunyhatnak szemet.
Önéletrajz mindenkinek?Ne küldd szét önéletrajzodat válogatás nélkül minden cégnek, amely többé-kevésbé alkalmas munkalehetőséget kínál! Válaszd ki azokat az ajánlatokat, amelyeket egy sikeres állásinterjút követően szívesen el is fogadnál, és ejtsd ki a rostán azokat, amelyek csak vészmegoldásként jöhetnek szóba! Energiádat ne pazarold, inkább két-három nívósabb cég állásajánlatára jelentkezz, minthogy nap mint nap állásinterjúkra futkoss, mondván, az egyik csak bejön.
Nem tudod, milyen állásra jelentkeztél?Az interjúztatók rémálma a jelentkező, akinek fogalma sincs arról, milyen pozícióra jelentkezett, mégis megjelenik az állásinterjún, mert hallotta, hogy értékesítési menedzsert, könyvelőt, stb. keresnek, és próba szerencse-alapon megpályázta az állást, anélkül, hogy bármit tudna a cégről, a meghirdetett posztról. Tájékozódj, mielőtt megjelensz a felvételi beszélgetésen, így nem érhet kellemetlen meglepetés, ha fölmerül a kérdés, miért jelentkeztél az adott állásra.
Bizalmaskodsz az állásinterjún?Alapvető hiba, hogy a jelentkezők egy része - ösztönösen - bizalmasan a keresztnevén szólítja az interjúztatót. Ha a felvételi beszélgetésen így fordul hozzád az interjúztató: „Kedves Tamás/Kedves Eszter, mesélje el nekem, hol dolgozott eddig”, soha ne élj hasonló formulával, vagyis ne szólítsd keresztnevén a kérdezőt! Maradj a hivatalos hölgyem, asszonyom, uram megszólításnál!
Nyitott könyv az életed?Magánéleted apró-cseprő eseményei nem tartoznak az interjúztatóra! Problémáidat hagyd magad mögött, amikor a felvételiztető elé állsz! Később, a sikeres állsinterjút követően, ha elhelyezkedsz a cégnél, törekedj arra, hogy szétválaszd magánéletedet a munkádtól! Ne traktáld kollégáidat aktuális nyűgjeiddel, és ne tárold a családi nyaralás képeit céges számítógépeden, ahol bárki hozzáférhet.
További hasznos tippek:
http://hvg.hu/karrier/20071218_hibak_allaskeresok.aspx