Fontos: ötvenezer forintos büntetést kaphattok, ha ezeken a helyeken dohányoztok

Országos razziát indított az Országos Tisztifőorvosi Hivatal a tiltott helyeken való dohányzás visszaszorítására. Hol lehet rágyújtani az egyetemek, iskolák környékén? Mennyit kell fizetnetek, ha megszegitek a szabályokat? Utánanéztünk.

  • Eduline
MTI / Kollányi Péter

Egyetem, főiskola: az udvaron lehet

A 2012 elején módosított, nemdohányzók védelméről szóló törvény szerint az oktatási intézmények – általános iskolák, középiskolák, egyetemek, főiskolák és kollégiumok – bejáratának ötméteres körzetében tilos rágyújtani, az épületen belül pedig egyáltalán nem lehet dohányzóhelyet kijelölni. Az egyetemek, főiskolák udvarán lehet cigarettázni, a közoktatási intézményeknek még az udvarán sem. Ha az iskola mellett játszótér is van, annak szélétől is öt méter távolságot kell tartani.

Kollégium, buszmegálló, kocsma

A kollégiumi szobátokban sem gyújthattok rá, mivel az is egy közintézmény része. Az ötméteres szabály és az épületen belüli dohányzóhely tilalma itt is érvényes.

Az aluljárókban nem lehet rágyújtani, a buszmegállóktól pedig két méter távolságot kell tartani. A kedvenc egyetemi kocsmátokban sem cigizhettek már: a bejárattól itt is ötméteres távolságot kell tartani, kivéve, ha a dohányzóhely kialakításának feltételei nem állnak rendelkezésre, akkor az ajtóhoz közelebb is rágyújthattok.

Mekkora bírságot kaphattok?

A bírság összege húsz- és ötvenezer forint között mozoghat. Fontos: nemcsak a dohányzót, hanem az épület üzemeltetőjét is megbüntetik, ha egy ott tartózkodó megszegi a szabályokat. Az egyetem, főiskola, kollégium akár 2,5 millió forintot is fizethet, ha nem tudja igazolni, hogy mindent megtett a szabálysértés megakadályozása érdekében. Ez a távozásra való felszólítást, illetve figyelmeztető táblák kihelyezését jelenti.

Hozzászólások

Gyerekek a politikai kampányokban: „Téves azt gondolni, hogy ha MI által szerkesztett gyerekről van szó, azzal nincs baj”

Elég egy fotó, amely egy olyan iskolai rendezvényen készül, ahol politikus is megjelenik, és máris akarata ellenére bevonódhat egy gyerek a kampányba. A Hintalovon gyerekjogi szakértője szerint az MI által generált gyerekek is ugyanazt a hatást váltják ki, mert ugyanúgy a gyerekek tárgyiasítását és használatát jelenítik meg. A legfontosabb kérdés, hogy van-e megegyezés arról, hogy gyerekeket nem használunk fel kampányidőszakban sem, hiszen ha ebben nincs egyetértés, azzal normalizáljuk, hogy nincsenek határok.

Afrikainak öltözött gyerekek, rémisztő álarcok és vicces maskarák: mai szemmel nézve nagyon furcsák voltak a régi farsangi jelmezek

A farsangról sokaknak elsősorban az óvodai és iskolai jelmezes mulatságok jutnak eszébe, amikor a gyerekek – és nem ritkán a leleményes szülők – évről évre újabb és újabb ötletes maskarákkal készülnek. Ez azonban régen sem volt másként. A Fortepan archívumából válogattunk össze néhány különleges felvételt, amelyek megmutatják, milyen hangulatban telt egykor a farsangi időszak, és milyen jelmezekbe bújtak akkoriban a gyerekek.