Ezeket ne hagyjátok ki: ingyenes budapesti programok márciusra

Ingyenes városnézés, izgalmas beszélgető estek, múzeumi túrák, francia filmnapok - ezeket a programokat ajánljuk márciusra.

  • Eduline
Fülöp Máté

Menjetek múzeumba ingyen

Még nem múltatok el 26 évesek? Jó hírünk van: az időszaki kiállításokat 50 százalékos kedvezménnyel látogathatjátok, az állandó kiállítások pedig teljesen ingyenesek, ha a hónap egy kijelölt, hétvégi napján mentek. A Magyar Természettudományi Múzeum és a Néprajzi Múzeum például a hónap első vasárnapján, az Iparművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum a hónap harmadik szombatján, a Ludwig Múzeum és a Hadtörténeti múzeum pedig a hónap utolsó vasárnapján ingyenes. Részletes összefoglalónkat itt olvashatjátok.

Legyetek turisták

Elsősorban külföldieknek szervezik a Free Walking Tours ingyenes városnéző túráit, de a "zsidó negyed", illetve a "kommunizmus" tematikájú sétát budapestiként is érdemes végigjárnotok. A túrák minden nap délután fél négykor indulnak a Vörösmarty térről, és körülbelül két és fél órásak.

Ha valami kényelmesebbre vágynátok, egyszerűen csak üljetek fel a 2-es villamosra a Jászai Mari téri vagy a közvágóhídi végállomáson, és döcögjetek végig a világhírű villamosvonalon, ez ugyanis felér egy teljes városnéző túrával.

Kávézzatok Beck Zolival vagy Grecsó Krisztiánnal

Izgalmas előadássorozatot indított még tavaly év végén a Zappa Caffé. A kéthetente jelentkező esteken egy-egy ismert személy tart teljesen szubjektív beszámolót valamelyik élményéről, így kicsit olyan, mintha leülnétek kávézni a hírességekkel. Március 11-én a 30Y énekesét és egyben a Pécsi Tudományegyetem adjunktusát, Beck Zolit hallgathatjátok, március 25-én pedig Grecsó Krisztián író ad elő. Belépődíj nincs.

Nézzetek francia filmeket

Március 8-ig tartják az 5. Frankofón Filmnapokat az Uránia Filmszínház és a Francia Intézet közös szervezésében. A rendezvényen 14 országból csaknem harminc francia nyelvű filmet vetítenek, ebből huszonhármat premier előtt. A diákjegy 800 forint. Így vásárolhattok színházjegyet 700-800 forintért.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.