Egerben is tiltakoztak a diákok: "zseniális az időpont"

Egerben diákfórumot tartott szerdán este az Eszterházy Károly Főiskola hallgatói önkormányzata, ezzel is tiltakozva a...

  • MTI

Egerben diákfórumot tartott szerdán este az Eszterházy Károly Főiskola hallgatói önkormányzata, ezzel is tiltakozva a felsőoktatási keretszámok csökkentése ellen. A fórumon felszólalók szerint a kormány zseniálisan választotta ki az időpontot: vizsgaidőszak van, az emberek már a karácsonyra készülnek, ráadásul hideg is van a szabadtéri demonstrációkhoz. Bakos György, a hallgatói önkormányzat elnöke jelezte:  a vizsgaidőszak hajrájában nem sok értelmét látná nagyobb demonstrációnak, de igény esetén erre is sor kerülhet. Hol tartottak és tartanak ma demonstrációt az egyetemisták? Folyamatosan frissülő térképünket itt nézhetitek meg.

Beszámolt róla, hogy reggel a Heves Megyei Kormányhivatal képviselőinek tiltakozó levelet adtak át a diákok követeléseivel. Ez a hallgatói keretszámok rendezését, a hallgatói szerződések felbontását, a felsőoktatás autonómiájának megőrzését, valamit a fiatalokat sújtó kormányzati intézkedések visszavonását tartalmazza.

Lőrinczné Thiel Katalin, az intézmény rektor-helyettese példáként említette, hogy míg tavaly művészetközvetítés szakra 90 hallgatót vehettek fel államilag támogatott képzésre, az új keretszámok alapján jövőre már országosan is csak 40 ilyen hely lesz.

A diákhitel felvétele nem jelent megoldást, ez Észak-Magyarországon különösen nehéz kérdés - tette hozzá. A főiskola állami támogatása az elmúlt évhez képest 40 százalékkal csökkent, ami működési nehézségeket is okozhat a közeljövőben. Kovács Előd, a természettudományi kar dékánhelyettese a rektori konferencia állásfoglalását ismertette a több mint száz réstvevővel. A fórumot vita követte, amelyen elhangzott, hogy a leginkább érintett középiskolás korosztályt is be kellene vonni a további tiltakozásokba.

Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.