Orbán Balázs átvette doktoriját az ELTE-n

A bírálóbizottság a decemberi védés után, a felmerült kritikák ellenére is megítélte Orbán Balázsnak a doktori címet.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója szerda délután vette át a februárban odaítélt doktoriját az Eötvös Loránd Tudományegyetemen – írja a 444.

A doktori disszertáció védésére még december elején került sor az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, ezt követően pedig az ELTE Egyetemi Doktori Tanácsa (EDT) január 30-i ülésén oda is ítélte neki a tudományos fokozatot.

Jelentős médiafigyelem is követte az eseményeket, ugyanis Rácz András egyetemi tanár plágiummal vádolta meg Orbán Balázst. Állítása szerint Orbán kilenc oldalnyi szöveget vett át hivatkozás nélkül egy, Árpási Botonddal közösen írt cikkéből. A disszertáció hitelességét ugyanakkor több szakember is védelmébe vette, köztük Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszter, valamint Varga Zs. András, a Kúria elnöke.

 

Hozzászólások

Hiába sokszoros a túljelentkezés, évek óta gyakorlatilag ugyanannyi a férőhely a hat-és nyolcévfolyamos gimnáziumokban

25 962 diák tanult hat-vagy nyolcosztályos gimnáziumban a 2024/2025-ben, amely nagyjából megegyezik az előző tanévek adataival – derült ki a KSH adataiból. Annak ellenére nem emelkedett a férőhelyek száma, hogy a „kisgimnáziumi” férőhelyek után óriási az igény. A tavalyi felvételi eljárásban volt olyan topgimnázium, ahol az egyik tagozatra mintegy tízszeres volt a túljelentkezés.

Ingyenes próbaérettségi 2026: az összes feladatlap és megoldókulcs egy helyen

Február 14-én több száz diák írta meg a Studium Generale próbaérettségijét az ország több pontján. A diákok matekból, történelemből és pénzügyi-számvitel ügyintézésből mérettethették meg magukat közép- és emelt szinten is az éles érettségi vizsgához hasonló szituációban. Mutatjuk a feladatlapokat és a megoldókulcsokat, ha lemaradtatok a próbavizsgáról, de otthon tesztelnétek a tudásotokat.

Felvételi 2026: mi következik a jelentkezés után?

Február 15-én zárul le a 2026-os általános felvételi eljárás jelentkezési időszaka. Eddig dönthetik el a felvételizők, mely egyetemekre és milyen szakokra nyújtják be jelentkezésüket. A felsőoktatási felvételi folyamata azonban még korántsem ért véget: a ponthatárokat várhatóan 2026. július 21-én hirdetik ki, addig pedig több fontos határidő és teendő vár a jelentkezőkre.