Csótányoktól hemzseg a kollégium, sztrájkolnak az egyetemisták Bukarestben

Sztrájkolnak a Bukaresti Sport- és Testnevelési Egyetem hallgatói, miután a tanintézet egyik kollégiumának konyhájában hemzsegtek a csótányok.

  • Tornyos Kata

Vasárnap esti bejegyzésükben azt írták, hogy az általános sztrájkhoz csatlakozók hétfőtől nem vesznek részt az egyetemi előadásokon és a gyakorlati képzéseken. Írásban is benyújtott követeléseik között a bentlakásban lévő körülmények javítását említik. Meleg vizet, rovarirtást, olvasótermet és használható konyhát kérnek a diákok – írta meg a Maszol. Ezek hiánya miatt ugyanakkor visszakérik az egyetemtől azt a pénzt, amelyet szerintük törvénytelenül gyűjtöttek tőlük javításokra.

Visszakérik a páringi és az Eforie Nord-i oktatóközpontban tartott kötelező képzések alkalmával a hallgatóktól ételkiegészítésre gyűjtött pénzt is, de felelősségre vonnák azokat is, akik miatt az elmúlt hat év során több mint 380 millió forintnak megfelelő, 5 millió lejt nem osztottak ki az ösztöndíjalapból. A hallgatók szeretnék, ha ezen változtatnának, mint ahogyan egy projekt révén felhalmozott tartozások kifizetését is feltüntették a követelési listájukon. „Ez mindössze egy csekély része a problémáknak, amelyeket már korábban is jeleztünk, de mostanáig nem oldódtak meg”– írják.

Az egyetem állásfoglalásában közölte, hogy ők elrendelték a rovarirtást a bentlakásban, de az egyetemisták nehezményezték, hogy azt épp azon a napon tették amikor a hallgatók beköltöztek. Az intézmény szerint indokolt esetben ugyan az egyetemisták érdekképviselete kihirdethet általános sztrájkot, ugyanakkor az egyetem vezetősége szerint ez esetben ezt törvénytelenül tették. Ennek megállapítására eljárást indítottak.

 

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.