Elengedték az ausztrál professzort és egyetemi hallgatóit a Pápua Új-Guinea-i emberrablók

Elengedték a Pápua Új-Guinea-i emberrablók azt az új-zélandi régészt és két helyi egyetemi hallgatót, akiknek a túszul ejtéséről még hétfőn számolt be a helyi rendőrség - jelentette be Penny Wong ausztrál külügyminiszter vasárnap.

  • Eduline/MTI

"Örömmel üdvözlöm azt a Pápua Új-Guinea-i hírt, hogy valamennyi túszt elengedték, és hamarosan családtagjaikkal lehetnek" - írta az ausztrál diplomácia vezetője a Twitteren.

Bryce Barker régészprofesszort és három helyi egyetemi hallgatót még február 20. környékén rabolta el húsz fegyveres férfi a szigetország középső, hegyvidéki, lakatlan részén a helyi rendőrség jelentése szerint, amelyben pontosabb dátumot nem közöltek.

Barker professzor új-zélandi állampolgárként az ausztrál University of Southern Queensland (USQ) egyetemi tanára a tengerparti Brisbane-től 130 kilométerre nyugatra fekvő Toowoomba városában. A régész és háromfős helyi kutatócsoportja terepmunkát végzett a csendes-óceáni szigetország Southern Highlands nevű hegyvidéki tartományában, amikor a fegyveres útonállók foglyul ejtették őket.

A Pápua Új-Guinea-i hatóságok azt is megerősítették, hogy az egyik helyi egyetemistát még pénteken elengedték. A három túszt végül "titkosszolgálati művelet keretében" szabadították ki, anélkül, hogy kifizették volna az emberrablók által követelt 3,5 millió kina (358 millió forint) értékű váltságdíjat.

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.