Öt pont, amire minden felvételizőnek figyelnie kell a jelentkezés előtt

November 15-én lejár a felvételi jelentkezés határideje. Mutatjuk, mikre érdemes odafigyelni, hogy biztos minden problémamentes legyen.

  • Eduline

1. E-mail cím

Az Oktatási Hivatal számos fontos üzenetet küld a felvételivel kapcsolatos teendőkről, de sikeres jelentkezés esetén a Felvételi határozatot is itt kézbesítik, így mindenképp olyan e-mail címet adjatok meg, ami él, és amit rendszeresen ellenőriztek. Néha érdemes a spam mappába is belenéznetek, hiszen előfordulhat, hogy ott landol egy-két fontos üzenet.

2. Jelentkezési sorrend

Nem mindegy, hogy milyen sorrendben jelölitek be azokat az intézményeket, ahová szívesen járnátok, mindenképpen ügyeljetek arra, hogy az első helyen az az intézmény és képzési forma szerepeljen, amire a leginkább szeretnétek bekerülni. Ha a jelentkezés után mégis meggondolnátok magatokat valami miatt, akkor decemberben, az ügyintézési időszakban egyszer változtathattok a sorrenden, és akár törölhettek is a listából, új jelentkezési helyet azonban már nem vehettek fel, így mindenképp gondoljátok át alaposan, hogy milyen szakokat és intézményeket szeretnétek felvenni a listába.

3. Dokumentumok feltöltése

Bár a közhiteles nyilvántartásból származó dokumentumokat, tehát a nyelvvizsga-bizonyítványokat, az érettségi bizonyítványokat, és az esetleges korábbi diplomátok, felsőfokú szakképesítésetek okleveleit nem kell feltöltenetetek, minden mást azonban - például a pluszpontokat érő igazolásokat, dokumentumokat - nektek kell beszkennelnetek vagy lefotóznotok, és feltöltenetek az E-felvételi rendszerébe.

Fontos, hogy ezek olvashatóak legyenek, ellenkező esetben ugyanis hiába töltöttétek fel a dokumentumokat, sajnos nem tudják őket beszámítani, így értékes pontokat veszíthettek, amin akár a sikeres felvételitek is múlhat.

4. Kiegészítő eljárási díj

Három képzésre ingyenesen jelentkezhettek, ha viszont ezt nem tartjátok elégnek, vagy biztosra mennétek és extra helyeket is megjelölnétek, legfeljebb további három képzési hellyel bővíthetitek a listátokat. Ezekért darabonként 2000 forint kiegészítő eljárási díjat kell fizetnetek, aminek az összegét az E-felvételi rendszere automatikusan kiszámolja, a sikeres jelentkezéshez pedig legkésőbb november 15-ig, vagyis a leadási határidő végéig rendeznetek kell banki átutalással vagy bankkártyás fizetéssel. 

5. Hitelesítés

Amikor már biztosak vagytok abban, hogy az összes szükséges dokumentumot feltöltöttétek, és semmin sem szeretnétek változtatni, az Ügyfélkapu használatával - vagy esetleg postán - hitelesítenetek kell a jelentkezéseteket. Ezt legkésőbb november 20-ig kell megtennetek, vagy különben érvényét veszti a jelentkezésetek.

Hozzászólások

„A naplemente és a csillagos égbolt is lefordítható a fizika nyelvére” – így szeretteti meg diákjaival a természettudományokat a fizika-kémia-biológia tanár

Piros pontokkal, újraírható dolgozatokkal és jól időzített dicséretekkel igyekszik megszerettetni a természettudományokat diákjaival Galyó Tünde. A biológia-kémia szakos pedagógust néhány éve váratlanul kérték fel fizikatanárnak, ő pedig a feladatot nemcsak elvállalta, hanem munka mellett fizikatanári diplomát is szerzett. Szerinte a fizikát, a kémiát és a biológiát nem bemagolni kell, hanem felfedezni – és ehhez sokszor előbb a diákok önbizalmát kell felépíteni, mint a tantárgyi tudását.

Rubovszky Rita: „A végén egészen biztosan nem kapnak több pénzt az egyházi iskolák”

Nem az állami és egyházi iskolák szembeállítása, hanem az oktatási rendszer valódi problémáinak kezelése kell, hogy meghatározza a következő évek oktatáspolitikáját – erről beszélt Rubovszky Rita, aki szerint a társadalmi leszakadás, a gyerekek megváltozott igényei, a pedagógusok túlterheltsége és a finanszírozási rendszer finomhangolása fontosabb kérdések, mint az ideológiai viták.

„Nem válhatnak bűnbakká az SNI-s és BTMN-es gyerekek” – utcára vonulnak az integrált oktatás feltételeiért az érintett szülők

Június 19-én, pénteken országos demonstrációt tartanak Budapesten az integrált oktatás feltételeinek biztosításáért. A szervezők szerint a magyar közoktatás jelenleg nem képes megfelelő támogatást nyújtani sem a sajátos nevelési igényű (SNI), sem a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézséggel (BTMN) élő gyerekeknek, miközben a problémák következményeit a diákok, a szülők és a pedagógusok viselik.

Többször ütötte gyomorszájon diákját az esztergomi ferences iskola prefektusa, a szülők szerint rendszeresek a megalázó büntetések az intézményben

Saját bevallása szerint is elvesztette az önuralmát az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium egyik prefektusa, amikor egy diák fegyelmezése közben a zuhanyzóba vonszolta a fiút, majd többször gyomorszájon ütötte. A Telex cikke az eset nyomán arról is írt, hogy az intézményben a pedagógiai eszköztár része a megalázó büntetés.