Mennyi ér a magyar diploma külföldön? Szakmák, amelyekkel könnyű állást találni

A szakemberhiány mérséklése érdekében az európai gazdasági válságövezetekből, főként Spanyolországból, Görögországból és Portugáliából toboroz munkaerőt a német munkaügyi hivatal (BA).

  • Eduline

"Nagy lehetőség rejlik Spanyolországban, több ezer mérnök és számítástechnikai szakértő munkanélküli" - idézte Monika Varnhagent, a ZAV munkaközvetítő ügynökség igazgatónőjét hétfői számában a Die Welt című német napilap. A németországi munkalehetőségek iránt mintegy 17 ezer spanyol érdeklődik. Mennyit lehet keresni külföldön diploma nélkül? A legjobban fizetett szakmákról itt olvashatsz.

Eközben a ZAV Görögországban és Portugáliában is puhatolózik. A portugálokat főleg az ápolói munkák érdeklik, de Németország a görög orvosoknak is vonzó célállomás. Bulgáriában és Horvátországban főleg a mérnökök, orvosok, ápolók és szakmunkások jelentenek lehetőséget. Az eduline által korábban megkérdezett szakemberek szerint jellemzően ezek azok a szakmák, amelyekkel a magyarok is a legkönnyebben boldogulhatnak Nyugat-Európában.

A külföldről érkező szakképzett munkaerővel kapcsolatos legnagyobb probléma a nyelvtudás hiánya. "A németet nehéz elsajátítani" - magyarázta Varnhagen. Sok európai ország idegennyelv-oktatásában már nem is szerepel a német. Ezenfelül az angolszász országok nemcsak munkahelyet nyújtanak a bevándorlóknak, de nyelvtanfolyamot és lakást is, valamint óvodai helyet a gyereknek és állást a feleségnek.

A ZAV igazgatónője szerint ez Németország számára is követendő példa. "Nem elég, hogy vonzó cégeink és termékeink vannak, a társadalomnak is késznek kell lennie ezeknek az embereknek a befogadására" - mondta. Nyelvtudás és szakképzettség nélkül senki nem vállal külföldön állást? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

MTI

 

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.