"A pécsi egyetem biotechnológiai intézetében 2011 júliusára kialakítandó nagy tisztaságú, kórokozómentes állattartó egységében, valamint annak eszéki részlegében összesen mintegy kétezer egeret és ezer patkányt tartanak majd, amelyeket élettudományi kutatásokhoz használnak fel" - mondta el Németh Péter, a PTE tanára, a projekt tudományos vezetője kedden Pécsen, sajtótájékoztatón.
Beszámolt arról, hogy az európai uniós támogatással megvalósuló 576 ezer eurós, eszközök beszerzését és szakemberek képzését is magába foglaló fejlesztésnek köszönhetően a pécsi lesz az első hazai felsőoktatási intézmény, amely ilyen állatházzal rendelkezik majd. "A beruházás nagy előnye, hogy a pécsi egyetemnek a jövőben már nem kell nagy költséggel a kutatók igényei szerint módosított génállományú állatokat vásárolnia, azokat képes lesz maga előállítani, szaporítani, valamint külső megrendelők számára értékesíteni" - közölte.
Németh Péter rámutatott, hogy a nagy tisztaságú állattartó egység ma már szinte nélkülözhetetlen a magas színvonalú kutatómunkához. A nemzetközi szakfolyóiratok csak akkor fogadják el a tudományos publikációkat, ha a szerzők bizonyítani tudják, hogy a kísérleti állatok tartása megfelelt azoknak a szigorú nemzetközi szabványoknak, amelyek szavatolják az állatkísérletek kórokozók által kiváltott torzításoktól mentes elvégzését.
"Ilyen körülmények szükségesek a gyógyszergyárak számára végzett független minőségbiztosítást jelentő gyógyszer- és toxicitási tesztekhez, dózishatás kísérletekhez is" - tette hozzá a professzor.
mti