A Corvinus és a Zrínyi rektorának bére már nyilvános

A Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntése ellenére is csak két egyetem rektorának fizetése derült ki a napokban. A Budapesti Corvinus Egyetem vezetője nettó egymillió forint felett keresett havonta, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem előzetesben lévő rektorának fizetése pedig bruttó 696 ezer forint.

  • Edupress
Dr. Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora 2008-ban még nettó 1,521 millió forintot, 2009-ben nettó 1,273 millió forintot, míg 2010-ben nettó 1,253 millió forintot keresett. A fizetésének bruttó összege tehát 2008-ban 2,731 millió, 2009-ben és 2010 pedig 2,36 millió forint volt, ami már a prémiumot is magában foglalja, ami évente 32,7 millió forintot jelentett - derült ki az egyetem tájékoztatásából. A rektori illetményt 2008-ban 15, 528 millió forint jutalommal egészítették, ez 2009-ben és 2010-ben a szabályozás átalakítása miatt már bruttó 2,574 millió forint lett. Fizetése ennek ellenére sem csökkent, mert míg prémiumának éves összege kevesebb lett, addig illetménykiegészítésének havi összege 1,158 millió forintra nőtt a 2008-as 450 ezer forintról.

A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem rektora, Szabó János az origo információ szerint ennél kevesebbet, 2009-ben és 2010-ben is egyaránt bruttó 696 ezer forintot keresett, ami mellé havonta 60 ezer forint vezetői pótlékot is kapott. Közalkalmazotti keresetkiegészítés címén pedig 2009 januárja és júliusa között plusz 15 ezer forintot vihetett haza, illetve tavaly még 908 ezer forintos prémium is járt neki. Az egyetem által közölt adatok szerint Szabó János annak ellenére, hogy február óta előzetes letartóztatásban van, áprilisig kapta a fizetését.

Azt, hogy közérdekből nyilvános a rektorok, rektorhelyettesek és dékánok fizetése, május 27-én állapította meg a Fővárosi Ítélőtábla. Az ügy előzménye, hogy Bodoky Tamás, az Index újságírója pert indított közérdekű adatok kiadása érdekében a Magyar Rektori Konferencia és az egyetem ellen. Az újságíró 30 egyetemtől próbálta sikertelenül megtudni a rektorok jövedelmét. Az elutasító válasz a rektori konferenciától érkezett: álláspontjuk szerint e fizetések nem nyilvánosak.

A rektori konferencia pénteki közleményében az olvasható: bár az ítélet, amelyet még nem foglaltak írásba, csak a Szent István Egyetemre vonatkozóan tartalmaz kötelezést, az állami fenntartású felsőoktatási intézmények rektorai úgy döntöttek, hogy figyelemmel az ítélet rendelkező részére - hasonlóan a kötelezett intézményhez - meghatározott összeállítás szerinti szerkezetben hozzák nyilvánosságra a rektori tisztségük gyakorlásával összefüggő juttatásaikat.

mti/edupress

Hozzászólások

Hiába sokszoros a túljelentkezés, évek óta gyakorlatilag ugyanannyi a férőhely a hat-és nyolcévfolyamos gimnáziumokban

25 962 diák tanult hat-vagy nyolcosztályos gimnáziumban a 2024/2025-ben, amely nagyjából megegyezik az előző tanévek adataival – derült ki a KSH adataiból. Annak ellenére nem emelkedett a férőhelyek száma, hogy a „kisgimnáziumi” férőhelyek után óriási az igény. A tavalyi felvételi eljárásban volt olyan topgimnázium, ahol az egyik tagozatra mintegy tízszeres volt a túljelentkezés.

Ingyenes próbaérettségi 2026: az összes feladatlap és megoldókulcs egy helyen

Február 14-én több száz diák írta meg a Studium Generale próbaérettségijét az ország több pontján. A diákok matekból, történelemből és pénzügyi-számvitel ügyintézésből mérettethették meg magukat közép- és emelt szinten is az éles érettségi vizsgához hasonló szituációban. Mutatjuk a feladatlapokat és a megoldókulcsokat, ha lemaradtatok a próbavizsgáról, de otthon tesztelnétek a tudásotokat.

Felvételi 2026: mi következik a jelentkezés után?

Február 15-én zárul le a 2026-os általános felvételi eljárás jelentkezési időszaka. Eddig dönthetik el a felvételizők, mely egyetemekre és milyen szakokra nyújtják be jelentkezésüket. A felsőoktatási felvételi folyamata azonban még korántsem ért véget: a ponthatárokat várhatóan 2026. július 21-én hirdetik ki, addig pedig több fontos határidő és teendő vár a jelentkezőkre.