Kár lenne az őszi melankóliával együtt begubózni, ezért mutatunk pár felvillanyozó filmet.
Eduline
Hunt for the Wilderpeople - Vademberek hajszája
Ricky Baker (Julian Dennison) egyáltalán nem jó gyerek, senki sem hajlandó örökbe fogadni a hiphop-kultúrán nevelkedő örök ellenállót. Utolsó lehetőségként vidékre kerül a gyermektelen Bella (Rima Te Wiata) és Hector (Sam Neill) erdő széli házába, ahol szerető otthonra talál - leszámítva a mogorva Hecet. Egy váratlan tragédia miatt a Ricky és Hec az erdő mélyén találja magát, ahonnan egyikőjüknek sincs kedve visszatérni, viszont a hatóságok a történtek tisztázására hajtóvadászatot indítanak ellenük.
A két magának való, kemény kötésű karakter könnyfakasztóan humoros egymásra találásának története biztos, hogy kizökkent az esős időt és a tanulást jelentő hétköznapokból. Egyelőre a Cinefestet leszámítva nem játszák a hazai mozik, de megéri keresgélni, illetve várni egy kicsit.
Ernelláék Farkaséknál
Hajdu Szabolcs saját házában felvett filmjének címe nem lehet véletlen: aki Farkashoz megy látogatóba, az nem biztos, hogy csupa jóra számíthat. Nagyszerű választás azoknak, akik elszegődtek otthonról és épp egy kollégiumban töltik hétköznapjaikat, távol a családtól. A külső szemlélőként elsőre megmosolygtatóan pitiáner családi dráma fokozatosan telepszik rá a nézőkre, ahogy egyre mélyebb problémák kerülnek elő, végig feszültség alatt tart, hogy vajon mikor fogy valakinek a türelme a család másik tagjával szemben. A közeget a jól elhelyezett, ironizáló beszólások oldják, mely egyben eszköz is arra, hogy elmélyítse a kibontakozó drámát.
A film után nagy valószínűséggel mosolyogva hívod fel a szüleidet.
Radics Béla többek között arról kérdezte Lannert Judit leendő oktatási minisztert a meghallgatásán, mi lesz a hároméves szakképzéssel, ha 18 évre emeli a Tisza a tankötelezettséget. Egy 2022-es kutatás szerint azonban a tankötelezettség 16 évre csökkentésével többek között a diákok esélye a lemorzsolódásra 70 százalékkal emelkedett.
A Lannert Juditnak küldött levelében a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület (MOE) hangsúlyozta, hogy szeretnék, ha visszatérne az a korábbi helyzet, amikor az óvodában kizárólag főiskolai végzettségű pedagógusok foglalkozhattak a gyermekekkel, és az „óvodai nevelő” státusz kivezetésére konstruktív javaslataik vannak.
Az inzulin, a cukorbetegség és a genetikai számolások is előkerültek az idei emelt biológiaérettségin, amelyről megoszlottak a diákvélemények. Volt, aki „szörnyűnek” nevezte a feladatsort, mások szerint azonban könnyebb volt, mint a tavalyi vizsga.
Miközben Hankó Balázs a magyar szakképzést az Európai Unió egyik legsikeresebb rendszerének nevezte a hétfői bizottsági meghallgatáson, Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszterjelölt arról beszélt, hogy a javuló statisztikák önmagukban nem mutatják meg az oktatás valódi minőségét.
Akadémiai szabadság, átlátható finanszírozás, az Erasmus-program helyreállítása és az oktatás egészének újragondolása – többek között ezekről beszélt Lannert Judit a hétfői meghallgatásán, ahol a magyar felsőoktatás helyzetét is értékelte.
Az Állami Számvevőszék vizsgálata után távozik az egyetem rektora, aki lemondásával akarja biztosítani, hogy az intézmény közössége mentesüljön a vitáktól, és továbbra is zavartalanul a szakmai munkára fókuszálhasson.