Drasztikusan csökkent a diplomás pályakezdők fizetése

Átlagosan 22 százalékkal csökkent a diploma értéke Nagy-Britanniában egy bő évtized alatt: ennyivel keresnek...

  • MTI
Rosszul jártak a diplomások - csökkent az oklevél értéke

Átlagosan 22 százalékkal csökkent a diploma értéke Nagy-Britanniában egy bő évtized alatt: ennyivel keresnek reálértékben kevesebbet az egyetemet-főiskolát végzett pályakezdők.

A Warwicki Egyetem 17 ezer diák pályakezdését követte nyomon - olyanokét, akik 2006-ban kezdték felsőfokú tanulmányaikat -, és vetette össze az 1999-ben végzettekével. A jogászok jártak a legkevésbé rosszul, nekik csak 9 százalékkal kevesebb a fizetésük, az orvosoké 16 százalékkal, a bölcsészeké és a művészeti szakokon végzetteké pedig 32,9 százalékkal apadt.

A The Daily Mail című brit lap konkrét példaként egy irodalmárt emelt ki: a 22 éves Isabelle Dann a Manchesteri Egyetemen végzett, és egy kocsmában kötött ki, mivel nem talált végzettségének megfelelő munkát.

A statisztikák szerint minden tizedik friss diplomás legalább fél éven át állástalan, 40 százalék pedig kénytelen végzettségénél alantasabb munkát végezni. Mindezek tetejébe a 2006-tól egyetemre járók az elsők, akiknek évi 3 ezer font tandíjat kellett fizetniük, és aki hitelre kényszerült, annak még kevesebb lehetősége van válogatni az állások között vagy kivárni egy megfelelőt. Ami a kezdő fizetések összegét illeti, egy orvos átlagosan évi 32 ezer 447 fontot, egy iparművész 18 ezer 514-et kap - adta hírül a The Daily Mail című brit lap.

Hozzászólások

Egy hónap alatt több mint ötszázzal nőtt a betöltetlen tanári állások száma, matektanárból a legnagyobb a hiány

Az iskolák már a szeptemberi tanévkezdésre készülnek, ezért jelentősen megnőtt a betöltetlen tanári állások száma: a Közszolgállás portálon már több mint 1200 hirdetés szerepel. A legtöbb intézmény matematikatanárt keres, de angol-, magyar-, testnevelés- és digitális kultúra szakos pedagógusokból is jelentős a hiány. A hirdetések alapján az is látszik, hogy sok iskola már nem ragaszkodik egy konkrét szakpárhoz, hanem a második szak tekintetében is rugalmasabb feltételeket szab a jelentkezőknek.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.