Egyre több az SNI-s tanuló, miközben továbbra is kevés a praktizáló gyógypedagógus
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
Október 15-én elindult a keresztféléves felvételi eljárás. Összeszedtük, milyen dátumokat kell észben tartanotok, ha valamelyik magyar egyetem februárban induló képzésére jelentkeztek.
2025. november 15: eddig tart a keresztféléves felvételi jelentkezés a februárban induló egyetemi képzésekre. Ezt kizárólag elektronikusan lehet megtenni. Az e-felvételi felületén legfeljebb hat szak jelölhető meg: három díjmentesen, további három pedig 2000 forintos díj ellenében. Fontos, hogy a jelentkezést hitelesíteni kell az Ügyfélkapu+ vagy a Digitális Állampolgárság (DÁP) alkalmazáson keresztül szintén november 15-ig, különben érvénytelen lesz.
2025. november 16-30: ebben az időszakban kell befizetni a fentebb említett 2-2 ezer forintos eljárási díjat.
2025. december 14-től: legkésőbb ekkor kezdődik a keresztféléves felvételi ügyintézési időszaka. Ettől a naptól a jelentkezők nyomon követhetik a felvételi kérelmük állását, a benyújtott dokumentumok feldolgozását, egy alkalommal módosíthatják a jelentkezési sorrendjüket, de törölhetnek egy- vagy akár az összes jelentkezési helyet. De ekkortól van lehetőség a 2026. november 15. után szerzett intézményi pontokat igazoló iratok feltöltésére és a személyes adatok módosítására is.
2026. január 3-ig: amennyiben valamelyik pontszámításhoz szükséges dokumentum hiányos, arról az Oktatási Hivataltól eddig az időpontig felszólítást kapnak a pontszámításhoz szükséges dokumentumok pótlásáról az érintett felvételizők. Ilyen lehet például a 2006 előtt szerzett érettségi, a középiskolai bizonyítvány, vagy mesterszak esetén a diploma másolata.
2026. január 13.: a dokumentumok pótlására legkésőbb eddig a napig van lehetőség. Eddig lehet továbbá egyszeri alkalommal módosítani a megjelölt egyetemek sorrendjét vagy jelentkezési helyet visszavonni.
2026. január 27.: várhatóan ekkor határozzák meg és hirdetik ki a felvételi ponthatárokat. A besorolási döntésről szóló határozat legkésőbb 2026. február 4-ig válik elérhetővé az E-felvételiben.
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.
A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.
Két évvel meghosszabbította a kormány azt az átmeneti lehetőséget, amely alapján bizonyos sportszakmai végzettséggel rendelkező szakemberek is taníthatnak testnevelést, ha az iskola megfelelő végzettségű és szakképzettségű pedagógussal nem tudja megszervezni a mindennapos testnevelést.
@eduline.hu Mennyiből tud ma megélni egy egyetemista? #penzugyitudatossag #szponzoralttartalom #raiffeisen #magyartiktok #fy
♬ eredeti hang - eduline.hu
Augusztus 18-án újabb egyeztetést tartottak a szakképzés helyzetéről, amelyen Naderi Zsuzsanna, szakképzésért és felnőttkori tanulásért felelős államtitkár, valamint a minisztérium jogi és szakképzési területének képviselői is részt vettek.
Elsőként az alsó tagozatos osztályokat indítanák el, és terveik között szerepel a másik két bezárt iskola újranyitása is.
A kormány hivatalosan visszavonta a Pázmány Campus beruházásának kiemelt státuszát. Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint ezzel biztossá vált, hogy a beruházás az eredetileg tervezett formájában nem valósul meg.
Szeptember 4-ig várják az adományokat.