Megvannak az idei árak, ennyit kell fizetni az őszi érettségi vizsgákért

Hamarosan kezdődik a 2022/23-as tanév, ezzel együtt pedig augusztusban elindul a jelentkezési az őszi érettségikre is. Bár a jelentkezési lap még nem érhető el, megnéztük, kinek és mennyit kell majd fizetnie a vizsgákért.

  • Eduline

Arról már írtunk korábban, hogy pontosan mikor lesznek a 2022-es őszi vizsgák - a teljes naptárat itt nézhetitek meg.

De kiknek kell fizetni az érettségi vizsgáért?

Ingyenes az érettségi vizsga,

  • az intézmény fenntartójától függetlenül - a tanulói jogviszony (szakképzésben tanulói és felnőttképzési jogviszony) ideje alatt az érettségi bizonyítvány megszerzéséig
  • és az adott tárgyból az érettségi bizonyítvány megszerzése előtti (azaz előrehozott érettségi), tanulói jogviszonyban tett sikertelen vizsgájának első javító- és pótló vizsgája.

Ingyenes továbbá a szakgimnáziumban az érettségi végzettséggel rendelkező tanulóknak egy szakmai érettségi vizsgatárgyból tett érettségi vizsga és első alkalommal a javító- és pótlóvizsga. Minden más esetben a vizsgáért vizsgadíjat kell fizetni - írja az Oktatási Hivatal.

Mennyit kell fizetni?

A középszintű érettségi vizsgáért a minimálbér 15 %-ának megfelelő, ezer forintra kerekített összeget kell fizetnie, ez az összeg 2022-ben 30 000 forint.

Az emelt szintű érettségi vizsgáért a minimálbér 25 %-ának megfelelő, ezer forintra kerekített összeget kell fizetnie ez az összeg 2022-ben 50 000 forint.

Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.