Egyre több az SNI-s tanuló, miközben továbbra is kevés a praktizáló gyógypedagógus
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
Nem használjátok a szaknyelvet, felolvassátok a vázlatot, póttételt akartok húzni - hogyan lehet elrontani a szóbeli érettségit?

Felolvasóest
Sok szóbeliző fut bele abba a hibába, hogy a megírt vázlatot kezdi felolvasni ahelyett, hogy szépen felépített, kerek mondatokban adná elő a legfontosabb tudnivalókat az adott témakörről. A papírra csak azokat a kulcsszavakat kell leírni, amelyek megadják a felelet vázát (többre nem is lesz időtök), így elkerülhetitek a csapongást. Érdemes leírni a legfontosabb szakszavakat, neveket, évszámokat, adatokat.
Másról beszéltek
A magyarérettségin a legnagyobb hiba, ha összekeveritek a szerzőket, vagy az adott művek bemutatása helyett a költő életrajzát mondjátok vissza - hiába lesz hibátlan a felelet, ha nem a leírás szerint oldjátok meg. A szóbeli, emelt szintű tételsorokat itt találjátok.
Hallgatás, hallgatás, hallgatás
Ne várjatok arra, hogy a tanár majd kérdez, önállóan kell elkezdeni a tétel bemutatását (ha csak úgy tudjátok elmondani a tananyagot, hogy közben folyamatosan kérdez a tanár, sok pontot veszíthettek). Éppen ezért érdemes minden tételt felmondani otthon - lehetőleg hangosan, valamelyik családtagnak, barátnak, esetleg diktafonra, vagy csak magatoknak -, és kitalálni egy-két olyan mondatot, amellyel el tudjátok indítani a feleletet.

Póttételt húztok
Póttételt csak akkor szabad húzni, ha semmit nem tudtok az adott témakörről. Ilyenkor ugyanis a feleletre már csak az elért pontszám felét fogjátok megkapni, tehát ha a legjobb tételt húzzátok is ki (másodjára), és az írásbelitek is majdnem hibátlan lett, akkor sem kaphattok ötöst - és semmi nem garantálja, hogy a póttétel nem lesz még rosszabb.
Szaknyelv?
Atlasszal vagy szöveggyűjteménnyel, józan paraszti ésszel meg tudjátok oldani a szóbelit? Nem érdemes erre alapozni. A szaknyelv, a tanult szakkifejezések használatáért sok pontot zsebelhettek be.
Az írásbeli vizsgák feladatsorait és a hivatalos megoldásokat itt találjátok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.
A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.
Két évvel meghosszabbította a kormány azt az átmeneti lehetőséget, amely alapján bizonyos sportszakmai végzettséggel rendelkező szakemberek is taníthatnak testnevelést, ha az iskola megfelelő végzettségű és szakképzettségű pedagógussal nem tudja megszervezni a mindennapos testnevelést.
@eduline.hu Mennyiből tud ma megélni egy egyetemista? #penzugyitudatossag #szponzoralttartalom #raiffeisen #magyartiktok #fy
♬ eredeti hang - eduline.hu
Előrelépésnek tartja az iskolai autonómia szempontjából a köznevelési törvény módosítását a Civil Közoktatási Platform (CKP), ám úgy vélik, több fontos garancia továbbra is hiányzik a szabályozásból.
Elsőként az alsó tagozatos osztályokat indítanák el, és terveik között szerepel a másik két bezárt iskola újranyitása is.
A kormány hivatalosan visszavonta a Pázmány Campus beruházásának kiemelt státuszát. Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint ezzel biztossá vált, hogy a beruházás az eredetileg tervezett formájában nem valósul meg.
Szeptember 4-ig várják az adományokat.