Felvételi 2012: ezt nem szabad elfelejteni márciusban

Február 24-ig jelentkezhettetek az idei felvételire, de a határidő után is maradt tennivalótok: március 5-ig kell hitelesíteni az e-felvételit, július 10-ig pedig pótolni kell a hiányzó bizonyítványokat. Utánajártunk, milyen dátumokra kell figyelnetek

  • Eduline

1. lépés: hitelesítés

Március 5-ig lehet hitelesíteni a 2012-es e-felvételit - enélkül érvénytelen a felvételi, a hitelesítés ugyanúgy kihagyhatatlan lépés, mint a jelentkezési lap aláírása. Kinyomtathatjátok és postázhatjátok a hitelesítő adatlapot (Oktatási Hivatal, 1380 Budapest, Pf. 1190 címre), de választhatjátok az ügyfélkapus hitelesítést is. Utóbbihoz valamelyik okmányirodában kell regisztrálni, majd a megadott jelszóval bejelentkezni az ügyfélkapun és a felvi.hu-n, ilyenkor a hitelesítés automatikusan megtörténik.

2. lépés: hibás adatok javítása

Ha a jelentkezési lapon hibásan vagy hiányosan adtatok meg valamilyen adatot, arról március végén vagy április elején külön értesítést kaptok – ez érkezhet e-mailben is. Az adatokat a felszólítás kézhezvételétől számított nyolc napon belül kell javítani és kiegészíteni, ha ezt nem teszitek meg, az egész jelentkezési lap érvénytelen lesz.
Hogyan változtak a pontszámítás szabályai?
A legfontosabb változás, hogy a magyar nyelv és irodalom, a matematika, a történelem és az idegen nyelv mellett egy természettudományos tantárgy eredményeit is figyelembe kell venni a tanulmányi pontok számításakor. Eddig a végzős középiskolások dönthették el, hogy a négy kötelező mellett melyik tantárgy év végi jegyét adják hozzá felvételi pontszámukhoz. Idén már csak a kémia, a földrajz, a biológia és a természettudomány közül választhattok, a tizenkettedik mellett a tizenegyedik év végén kapott érdemjegyet is pontokra kell váltani. A többi változásról itt olvashattok.

Hiánypótlási felszólítást csak azokról az adatokról kaptok, amelyeket mindenképpen meg kellett adnotok. Azokat a dokumentumokat, amelyek alapján többletpontokat kapnátok (például a nyelvvizsga-bizonyítvány vagy az OKJ-s bizonyítvány másolatát) külön felszólítás nélkül kell elküldeni július 10-ig.

3. lépés: a regisztrációs levél

Május közepéig minden felvételiző megkapja a regisztrációs csomagot, amely a jelentkezési adatok mellett a felvételi eljárás díjának befizetéséről szóló számlát is tartalmazza. Ha február 24-ig nem utaltátok át az eljárási díjat, májusban egy csekket is kaptok majd. Mennyit kell fizetni a 2012-es felvételiért? Összefoglalónkat itt találjátok.

4. lépés: az adatok módosítása

Május közepétől a Felvin is megnézhetitek a jelentkezéskor megadott adatokat – ezt a szolgáltatást akkor is igénybe vehetitek, ha nem az e-felvételin keresztül jelentkeztetek. Július 10-ig – egy alkalommal – változtathattok a szakok sorrendjén.

5. lépés: a hiányzó bizonyítványok elküldése

Szintén július 10-ig tölthetitek fel vagy postázhatjátok a jelentkezéskor még hiányzó bizonyítványok másolatait – ilyen például az érettségi, az év végi bizonyítvány vagy a nyelvvizsga.

A dokumentumokat kétféleképpen küldhetitek el. Elektronikusan, beszkennelve és feltöltve az e-felvételi rendszerébe (ezt az utat akkor is választhatjátok, ha hagyományos, papír alapú jelentkezési lapot adtatok be), vagy postai úton az Oktatási Hivatal, 1380 Budapest, Pf. 1190 címre.

Hozzászólások

„A naplemente és a csillagos égbolt is lefordítható a fizika nyelvére” – így szeretteti meg diákjaival a természettudományokat a fizika-kémia-biológia tanár

Piros pontokkal, újraírható dolgozatokkal és jól időzített dicséretekkel igyekszik megszerettetni a természettudományokat diákjaival Galyó Tünde. A biológia-kémia szakos pedagógust néhány éve váratlanul kérték fel fizikatanárnak, ő pedig a feladatot nemcsak elvállalta, hanem munka mellett fizikatanári diplomát is szerzett. Szerinte a fizikát, a kémiát és a biológiát nem bemagolni kell, hanem felfedezni – és ehhez sokszor előbb a diákok önbizalmát kell felépíteni, mint a tantárgyi tudását.

Rubovszky Rita: „A végén egészen biztosan nem kapnak több pénzt az egyházi iskolák”

Nem az állami és egyházi iskolák szembeállítása, hanem az oktatási rendszer valódi problémáinak kezelése kell, hogy meghatározza a következő évek oktatáspolitikáját – erről beszélt Rubovszky Rita, aki szerint a társadalmi leszakadás, a gyerekek megváltozott igényei, a pedagógusok túlterheltsége és a finanszírozási rendszer finomhangolása fontosabb kérdések, mint az ideológiai viták.

„Nem válhatnak bűnbakká az SNI-s és BTMN-es gyerekek” – utcára vonulnak az integrált oktatás feltételeiért az érintett szülők

Június 19-én, pénteken országos demonstrációt tartanak Budapesten az integrált oktatás feltételeinek biztosításáért. A szervezők szerint a magyar közoktatás jelenleg nem képes megfelelő támogatást nyújtani sem a sajátos nevelési igényű (SNI), sem a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézséggel (BTMN) élő gyerekeknek, miközben a problémák következményeit a diákok, a szülők és a pedagógusok viselik.

Többször ütötte gyomorszájon diákját az esztergomi ferences iskola prefektusa, a szülők szerint rendszeresek a megalázó büntetések az intézményben

Saját bevallása szerint is elvesztette az önuralmát az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium egyik prefektusa, amikor egy diák fegyelmezése közben a zuhanyzóba vonszolta a fiút, majd többször gyomorszájon ütötte. A Telex cikke az eset nyomán arról is írt, hogy az intézményben a pedagógiai eszköztár része a megalázó büntetés.