Botrány az érettségin: diákok ellen is vádat emeltek Romániában

Romániában diákok, tanárok és szülők ellen emelt vádat az ügyészség a nyári érettségihez kapcsolódó korrupciós...

  • MTI
900 ezer forintnyi összeggel vesztegették meg a vizsgabizottság elnökét
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Romániában diákok, tanárok és szülők ellen emelt vádat az ügyészség a nyári érettségihez kapcsolódó korrupciós botrányban - derült ki szerdán a korrupció ellen fellépő ügyészség közleményéből.

A vádhatóság Konstanca megyei kirendeltsége lezárta a vizsgálatot a fekete-tengeri Mangalia város egyik iskolájában érettségiző diákok, szüleik és a vizsgáztató tanárok ügyében, s úgy döntött: bíróság elé kell állnia az érettségi bizottság elnökének és alelnökének, valamint hat tanárnak, két diáknak és két szülőnek.

A vádhatóság szerint a szülők és a diákok megvesztegették a tanárokat. A vádirat szerint a vizsgabizottság elnöke összesen háromezer euró (900 ezer forint) kenőpénzt kapott több diáktól közvetítőkön keresztül, de szállodai költségeit is a vizsgázók és szüleik állták.

A bizottság többi tagja 4000 lej (269 ezer forint) és 1000 lej (67 ezer forint) közötti összegeket kapott. Ennek fejében a vizsgáztató tanárok kiszivárogtatták a kémiavizsga feladatainak megoldásait. Az ügyészek szerint a teremben elhelyezett videokamerákon is látható, amint egyes felügyelőtanárok a diákoknak osztogatták a tesztek megoldásait tartalmazó fénymásolatokat.

Az idei romániai nyári érettségi vizsga legnagyobb korrupciós botránya egy bukaresti iskolában történt, ahol kétszázötven diákot rendeltek be kihallgatásra. Egy másik iskolában az igazgatót fizették le a diákok: erről itt olvashattok.

Hozzászólások
@eduline.hu Megkérdeztük a diákokat az Educatio Kiállításon, hogy mire használják a ChatGPT-t a tanulásban. Van, aki még a dolgozatíráshoz is segítségül hívja📚 #chatgpt #tanulas #gimi #educatiokiállítás #Nublê ♬ Funk it up - Official Sound Studio