„Ezen még a józan paraszti eszem sem tudott segíteni” – ilyennek látták a vizsgázók a középszintű biológiaérettségit

Véget ért a 2025-ös tavaszi érettségi időszak középszintű biológia vizsgája, amely idén is alaposan próbára tette a vizsgázókat. Mutatjuk, mi volt a véleményük a feladatokról.

A tanulóknak összesen 150 perc állt rendelkezésükre, hogy megoldják a kilenc, különböző típusú és nehézségű feladatot. A témák között szerepeltek többek között a hazai életközösségek jellemzői, a hajszálgyökerek felépítése és működése, a beporzás folyamata, a szarvasmarhák tenyésztése, a szem anatómiája, valamint egy „kromoszóma kártyajáték”.

Ezekkel a tárgyakkal folytatódnak az érettségi vizsgák a második héten

A vizsga végeztével sokan osztották meg első benyomásaikat és véleményüket az Érettségi 2025 nevű Facebook-csoportban. Több diák úgy érezte, hogy a feladatsor kifejezetten nehézre sikerült. Akadtak, akik nem rejtették véka alá csalódottságukat: volt, aki azt írta, gyakorlatilag csak tippelni tudott a kérdések jelentős részére.

Különösen megosztó volt a szarvasmarhákkal kapcsolatos feladat, amely sok vizsgázónak nem nyerte el a tetszését. Egyikük ironikusan így fogalmazott:

„Soha többet nem akarok szarvasmarhákat látni se.”

- a hozzászóláshoz pedig többen is csatlakoztak egyetértően.

Ugyanakkor, ahogy az lenni szokott, nem mindenki érezte teljes kudarcnak a vizsgát. Akadtak olyan diákok is, akik pozitívan nyilatkoztak a feladatokról. Egy hozzászóló például arról számolt be, hogy bár voltak nehezebb kérdések, és nem tudott mindenre biztos választ adni, összességében nehezebb vizsgára számított.

Magyar, matek, töri - mutatjuk a hivatalos megoldásokat középszinten

A biológiaérettségi tehát idén is alaposan megosztotta a vizsgázók véleményét – van, aki megkönnyebbülve, más pedig csalódottan fejezte be a feladatsort.

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.