Két helyzet, amikor nem éri meg sorrendet módosítani a felvételin

Hamarosan mindenki megtudja az érettségi eredményét, és elkezdődhet a nagy felvételi taktikázás a sorrenddel és a pluszpontokkal - mutatjuk, mikor NEM éri meg sorrendet módosítani.

  • Csik Veronika

A felvételiben egyetlen alkalommal van lehetőségetek módosítani a jelentkezéskor megadott képzések sorrendjén - így ezt érdemes olyankor ellőni, amikor tényleg van értelme variálni a szakokkal.

Nagyon fontos, hogy csak a jelentkezéskor megadott szakok sorrendjén lehet változtatni, új képzés rögzítésére nincs mód (ez alól kivétel a jelentkezési határidőig megjelölt valamely jelentkezési hely másik – még meg nem jelölt – finanszírozási formájának felvétele).

Az egyszeri sorrendmódosítással akkor érdemes élnie, ha valamiért megváltozott az elképzelésetek, ami alapján a jelentkezéseiteket korábban rögzítettétek. Nem érdemes változtatni azonban akkor, ha

  • valahol nem sikerült pl. az alkalmassági vizsgátok: sikertelen alkalmassági vizsga esetén az adott szakra nem kerülhettek be, függetlenül attól, hogy hányadik helyen jelöltétek.
  • meggondoltátok magatokat a jelentkezés óta, és már nem szeretnétek valamelyik megjelölt képzésre bejutni, ezért hátrébb helyeznétek. Ilyen esetben jobb a jelentkezési hely visszavonását – kizárását – választani.

Ez ugyanis nem számít sorrendmódosításnak, arra ettől függetlenül van lehetőségetek, és így a sorrendmódosítást sem erre használjátok fel. A felvételi tájékoztató hozzáteszi, ha ezt választjátok, akkor a korábban befizetett kiegészítő eljárási díj összegét (amennyiben van) nem csökkenti, a már befizetett kiegészítő eljárási díj nem igényelhető vissza.

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.