Athéni demokrácia: itt a középszintű töriérettségi első rövid esszéjének megoldása

A középszintű történelemérettségi első rövid esszéjének megoldási javaslatát itt találjátok.

  • Eduline

Már megnézhetitek a tegnapi töriérettségi hivatalos javítási útmutatóját: ha középszinten vizsgáztatok, kattintsatok ide, ha az emelt szintre vagytok kíváncsiak, akkor pedig ide.

A rövid feladatok megoldásait - azaz 1-12. feladatig válaszait - itt nézhetitek meg.

Ha a második ipari forradalomról írtatok, kattintsatok ide a szaktanár javaslatáért.

Ha nálatok a tatárjárás volt a befutó téma, akkor a 15. feladatért kattintsatok ide.

A Kádár-korszak gazdaságpolitikájáról írtatok? Akkor itt nézhetitek meg az utolsó feladat megoldási javaslatát.

Az Attikai félszigeten (T2) elhelyezkedő Athénban a demokrácia fénykora az ie V. századra (T1) tehető. Ezen időszakon belül is Periklész hivatali idejét ie. 443-429 tekintjük a legdicsőségesebb időszaknak, amikor Athén biztonsága a déloszi szövetség (K2) révén biztosított volt, a gazdaság virágzott és nagy építkezések voltak a poliszban (K2), valamint az állam komoly gabonasegélyben részesítette a szegényeket (F).

Az athéni polgárjoggal (K1) rendelkezők vehettek részt a közügyekben (E2) (népgyűlés és heliaia ülései) és tölthettek be politikai tisztségeket (pl. sztratégosz, tamiász), akik a társadalom kb 14%-át alkották (E1). Azért, hogy minden athéni polgár számára biztosított legyen a közéleti aktivitás lehetősége bevezették a napidíjat, ami 2-5 obolosz közötti összeg volt, illetve a gazdagok theorikát (K2), színházpénzt fizettek (F), azért, hogy a szegények az ünnepeken részt tudjanak venni.

A tisztségek egy része sorsolással lett betöltve (pl. a bulé tagjait is sorsolták)( E1), így sokan nem a személyes képességeik miatt töltötték be a hivatalokat  Számukra is  biztosított volt a politikai részvétel, még akkor is ha alacsony jövedelmű polgárok voltak is, hiszen nem esett el egy szegényebb polgár sem jövedelemtől a közéletben  való részvétel miatt( E1). A napi megélhetés kb. 3-5 oboloszból volt biztosítható (E2). Periklész sztratégoszként irányította Athén életét, voltak ugyan tisztviselőtársai, de személyes képességei miatt kiemelkedett közülük, ezért 15  alkalommal választották meg egymás után sztratégosznak (E2).

A mai érettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok:

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkatitt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2022-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Hozzászólások

„Nem a betűkkel kellene kezdeni az olvasást” – Fóti Péter szerint a gyerekek nem úgy tanulnak, ahogy az iskola tanítja őket

Fóti Péter oktatáskutató az alsó tagozatos oktatás egyik alapvető hibájának látja, hogy a tanulást a betűk, a szótagok és a számjegyek megtanításával kezdi, miközben a gyerekek természetes módon először mindig az összefüggéseket és a jelentést értik meg. Szerinte az olvasás, az írás és a matematika tanításában az összefüggések megértésének kellene megelőznie a részek elemzését, ami az alsós pedagógia gyökeres átalakítását is szükségessé teszi. Vélemény.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.