Milyen szintű tudás kell a németből érettségizőknek – B1, B2 és a többiek

Milyen szinten kell tudnotok németül írni és olvasni, ha most érettségiztek? Mutatjuk, mit várnak el közép- és emelt szinten az írásbeli vizsgán tőletek.

  • Eduline

Középszint

A német nyelvi középszintű érettségi az Európa Tanács skálája szerinti B1-es szintnek felel meg. Ez követelményben azt jelenti, hogy meg kell értenetek az olyan egyszerűbb szövegeket, amik a hétköznapjaitokhoz, illetve gyakori élethelyzetekhez tartoznak. Ilyen témák például az iskolai élet, a család vagy a szabadidős tevékenységek is. Ezen felül tudnotok kell, hogyan kell kommunikálni külföldiekkel mindennapi helyzetekben, mint például, ha útbaigazítást kérnek tőletek az utcán.

Szövegalkotás szempontjából az elvárás, hogy egyszerű, de összefüggő szöveget tudjatok írni olyan dolgokról, amiket ismertek vagy az érdeklődési körötökbe tartoznak. Ez azt jelenti, hogy be kell számolnotok olyan eseményekről vagy érzésekről, amiket átéltetek, illetve ha a véleményeteket fejtitek ki valamiről, azt meg is kell indokolnotok.

Emelt szint 

Az emelt szintű érettségin már egy kicsit többet várnak el tőletek a mindennapi életben való kommunikációnál. Ez már egy nyelvvizsga B2-es szintjének felel meg nehézségben, ami azt jelenti, hogy konkrét és elvont témájú szövegeket is meg kell értenetek. Nem okozhatnak gondot a hosszabb, illetve összetettebb érvelések sem.

Ezen kívül részletes és világos szövegeket kell írnotok akár különböző témákon belül is. Valamint, ha a véleményeteket kérdezik egy feladatban, akkor azt részletesen kidolgozott előnyök és hátrányok kifejtésével is alá kell tudnotok támasztani.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.