Közeleg a jelentkezési határidő, nő a káosz a 2021-es érettségik körül

Az érettségi előtt álló diákok több mint 80%-a tart attól, hogy a digitális munkarendben nem tudnak megfelelően felkészülni a tavaszi az érettségire - derül ki egy friss felmérésből.

  • Eduline

Orbán Viktor a hétre ígért tájékoztatást arról, mi lesz az érettségizőkkel. A kérdés az, vajon előre hozzák-e őket az oltási rendben, hogy az érettségi felkészülést tanáraikkal együtt tantermi formában csinálhassák végig. Persze az érettségivel kapcsolatban más fontos kérdések is megválaszolatlanul lógnak a levegőben: az egyik ilyen, az előrehozott érettségi helyzete.

A Nemzeti Ifjúsági Tanács (NIT) a 2019/2020-as tanév tavaszi félévében és a 2020/2021-es tanév téli szünetében országos felmérést készített a digitális oktatással és az érettségivel kapcsolatban is. Ennek eredményeképp a következő javaslatokat fogalmazták meg.

  1. A végzős évfolyamokon a sikeres vizsgák érdekében - a közelgő határidők miatt - a digitális munkarendet váltsa fel a jelenléti oktatás, a pedagógusok, a diákok és hozzátartozóik egészségvédelmi szempontjait maximálisan figyelembe véve;
  2. Illetve 2021-ben mindenképp tartsák meg az előrehozott érettségiket is, azaz maradjon meg az érettségik teljesítésének lehetőségét a középiskola befejezése előtti (10-11.) évfolyamok is.

A NIT felmérése alapján az érettségi előtt álló diákok több mint 80%-a tart attól, hogy a digitális munkarend nem biztosít elegendő felkészültséget az érettségire, illetve a sikeres felvételihez. Ettől függetlenül a kitöltők kétharmada elégedett volt a 2020-as tavaszi érettségi vizsgák lebonyolításának rendjével, valamint az alkalmazott biztonsági intézkedésekkel. A legtöbben mégis azzal kapcsolatban szeretnének mihamarabbi válaszokat, hogy idén tavasszal vizsgázhatnak-e olyanok is, akik nem végzősként jelenteznek érettségire.

Tavaly az előrehozott érettségik törlése és a visszalépés lehetősége miatt az összes (kb. 100 ezer) jelentkezőből 26 638 főt töröltek és 2455-en léptek vissza. Így 2020-ban csupán 69 470 végzős középiskolás vizsgázott és rajtuk kívül 14 830-an tettek legalább egy tárgyból érettségit.

Egyébként még mindig nem került fel az Oktatási Hivatal oldalára az idei érettségi jelentkezési lapja sem, pedig hamarosan lejár az érettségi jelentkezési határideje is.  

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.