Kátai-Németh Vilmos: a cél az, hogy minden kórházban fekvő gyerek mellett legyen képzett segítő

A Csecsemő-ringató program olyan önkénteseket vonna be, akik vállalják az elköteleződést legalább fél évre, és heti rendszerességgel segítenék a szülői jelenlét nélkül kórházban fekvő csecsemőket.

Hétfőn elkezdődött az egyeztetés a Csecsemő-ringató program kapcsán az érintett állami intézmények és több civil szervezet között – jelentette be Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszter a közösségi oldalán.

Az egyeztetés a Gyermekjogi és Gyermekvédelmi Államtitkárság, az Országos Kórházi Főigazgatóság, az Egészségügyi Minisztérium és több, kórházi önkéntesi tapasztalattal rendelkező civil szervezet között jött létre, melynek egyik fontos kérdése, hogy milyen képzési és szervezeti minimumokra van szükség ahhoz, hogy a kórházak biztonsággal fogadhassák az önkénteseket.

Kátai-Németh szerint a szülői jelenlét nélkül fekvő gyerekek 23 százalékához már járnak szervezett önkéntesek, a cél pedig az, hogy minden gyerek mellé kerülhessen segítő, aki érzelmi támaszt tud nyújtani.

Nem mindegy ugyanis, hogy ki, hogyan nyúl egy beteg vagy korai traumát átélt csecsemőhöz. Az önkéntesnek tudnia kell, hogyan emelhet fel biztonságosan egy kisbabát, miként igazodjon az infúzióhoz vagy a tápszondához, milyen változásoknál kell azonnal ápolót hívnia, hogyan ismerje fel a hospitalizáció és a trauma jeleit, és miként kapcsolódjon a gyermekhez úgy, hogy biztonságot adjon, ne újabb bizonytalanságot

– jegyezte meg.

A csecsemőknek visszatérő látogatókra van szükségük, ezért a programban kizárólag olyan önkéntesek vehetnek részt, akik legalább fél éven át, heti rendszerességgel vállalják a jelenlétet. A segítők kiválasztását nem a kórházak, hanem szerződött, koordináló szervezetek végzik, amelyek átvállalják az alkalmassági szűrést, biztosítják a képzést, a mentorálást, kapcsolatot tartanak az osztályokkal, és figyelembe veszik a helyi, megyei igényeket.

Kátai-Németh hangsúlyozta: a cél az, hogy egyetlen egészséges gyerek se maradjon indokolatlanul kórházban – ennek koordinációját a kórházban rekedt gyerekek helyzetével foglalkozó Szakmai Tanácsadó és Koordináló Testület, illetve munkacsoportjai végzik.

Hozzászólások

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

PDSZ a tanárok „feketelistázásáról”: előrelépés a törvénytervezet, de a tankerületek meghatározó szerepe lényegében megmaradt

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint önmagában nem jelent megoldást, hogy a minisztérium a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek összegyűjtésére. A szakszervezet úgy véli, a probléma rendszerszintű, ezért nem egyedi esetek kivizsgálására, hanem a döntési mechanizmus átalakítására lenne szükség.

PDSZ a tanárok „feketelistázásáról”: előrelépés a törvénytervezet, de a tankerületek meghatározó szerepe lényegében megmaradt

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint önmagában nem jelent megoldást, hogy a minisztérium a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek összegyűjtésére. A szakszervezet úgy véli, a probléma rendszerszintű, ezért nem egyedi esetek kivizsgálására, hanem a döntési mechanizmus átalakítására lenne szükség.

A nap kérdése: van állami férőhely a pótfelvételin?

Ha az általános felvételin nem sikerült bekerülnötök egyetlen megjelölt képzésre sem, a pótfelvételi még újabb esélyt jelenthet. De vajon ilyenkor is lehet állami ösztöndíjas helyet találni, vagy már csak önköltséges képzések közül választhattok?