Hétfőn érkezik haza Kapu Tibor

Vele és tartalékosával, Cserényi Gyulával augusztus 23-án a Millenáris Parkban is lehet majd találkozni.

  • Székács Linda

Augusztus 18-án hétfőn, várhatóan 11 órakor érkezik meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 1-es termináljára az űrmisszióját követően Kapu Tibor - írja a HVG.

A Nemzetközi Űrállomáson közel három hetet töltő második magyar űrhajós a reptéren sajtótájékoztatót tart, augusztus 23-án pedig 10 órától a Millenáris Parkban rendezett Huniverzum kiállításon lehet majd vele és tartalékosával, Cserényi Gyulával személyesen is találkozni.

Kapu és az Axiom-4 teljes legénysége egyébként július 15-én ért vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról, ahol többek között vizsgálta

  • szelénben szegény táptalajon csírázó növények fejlődését,
  • a megolvasztott indium viselkedését,
  • folyadékcseppek mozgásának dinamikáját súlytalanságban.
  • a beszédhang űrbéli változásait,
  • tájékozódási képességeket,
  • és tesztelt gyógyszert az űrutazás miatti látásromlás megakadályozására.

Az űrhajósok az elmúlt hetekben egy rehabilitációs programon vettek részt az Egyesült Államokban - innen fog hazaérkezni Magyarországra Kapu Tibor hétfőn.

Hozzászólások

Egy hónap alatt több mint ötszázzal nőtt a betöltetlen tanári állások száma, matektanárból a legnagyobb a hiány

Az iskolák már a szeptemberi tanévkezdésre készülnek, ezért jelentősen megnőtt a betöltetlen tanári állások száma: a Közszolgállás portálon már több mint 1200 hirdetés szerepel. A legtöbb intézmény matematikatanárt keres, de angol-, magyar-, testnevelés- és digitális kultúra szakos pedagógusokból is jelentős a hiány. A hirdetések alapján az is látszik, hogy sok iskola már nem ragaszkodik egy konkrét szakpárhoz, hanem a második szak tekintetében is rugalmasabb feltételeket szab a jelentkezőknek.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.