Öt napig volt egyedül egy afrikai nemzeti parkban egy kisfiú

A parkban 40 oroszlán is él.

  • Rodler Lili

A nyolcéves Tinotenda Pudu valószínűleg élete legveszélyesebb és egyben legizgalmasabb kalandján ment keresztül. A zimbabwei kisfiú öt napot töltött el a vadonban, nem is akárhol, hanem Afrika egyik legnagyobb oroszlánpopulációjával rendelkező nemzeti parkjában, a Matusadona Game Parkban - írta meg a BBC.

Jelen esteben a game nem a játékra és a szórakozásra utal, hanem az életveszélyes vadállatokra utal.

A BBC cikke szerint a kisfiú 23 kilométerre vándorolt el az otthonától, így találta magát a nemzeti parkban, ahonnan viszont nem talált haza. A kisfiú nagy szerencséjére a zimbabwei gyerekeket már elég hamar megtanítják a túlélés alapjaira: talált gyümölcsöket, így tudott mit enni, és botokkal kis kutat ásott magának, így ivóvízhez is jutott. Még így is csoda, hogy túlélte a kalandot, hiszen az 1470 négyzetkilométeres nemzeti park elefántoknak, vízilovaknak és 40 oroszlánnak is otthont ad.

Tinotendát a helyi lakosok és a nemzeti park őrei együttes erővel keresték. Az öt nap alatt csoportokban fésülték át a szavannát, dobokat vertek, hogy a kisfiú meghallja és hazataláljon. A dobok hangját nem lehet tudni, hogy hallotta-e, de egy arra járőröző terepjáróét igen. Kisietett egy közeli földútra, de a parkőrök addigra elhajtottak.

Szerencsére később is arra jártak, így észrevették a kisfiú lábnyomait, ami elvezette őket az elveszett gyerekhez.

 

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.