Krisztus-tetoválást találtak egy 1300 éves holttesten

A 35-50 év közötti férfi testét Szudán területén tárták fel még 2016-ban.

  • Székács Linda

Jézus Krisztusra utaló tetoválást találtak a Varsói Egyetem régészei egy 1300 éves holttesten Szudán egy középkori kolostor mellett található temetőjében - számolt be róla a Live Science.

Az egyetem közleménye szerint a test jobb lábán a görög ábécé khí és ró betüi szerepelnek, amik egyaránt jelölhetik Krisztosz nevét, valamint az alfa és ómega betűket, amik a kereszténységben azt jelképezik, hogy Isten mindennek a kezdete és vége. A bioarchelógusok szerint ugyanakkor a tetoválás elhelyezkedése is érdekes, mivel Krisztus keresztre feszítésekor egy szöget üthettek át a jobb lábfején, ugyanott, ahol a most talált holttest tetoválása is van.

A 35-50 év körüli férfi a radiokarbonos kormeghatározás szerint 667 és 774 között élt, amikor a kereszténység volt a legfőbb vallás Szudánban is.

A holttestet egyébként még 2016-ban találták meg, de a tetoválást csak most észlelték az ásatás után végzett elemzéseknek köszönhetően. A Live Science szerint ez a második alkalom, hogy egy a középkori Núbiából származó testen tetoválást találtak.

 

Hozzászólások

Ingyenes próbaérettségi 2026: az összes feladatlap és megoldókulcs egy helyen

Február 14-én több száz diák írta meg a Studium Generale próbaérettségijét az ország több pontján. A diákok matekból, történelemből és pénzügyi-számvitel ügyintézésből mérettethették meg magukat közép- és emelt szinten is az éles érettségi vizsgához hasonló szituációban. Mutatjuk a feladatlapokat és a megoldókulcsokat, ha lemaradtatok a próbavizsgáról, de otthon tesztelnétek a tudásotokat.