Halálra ítéltek egy nyugdíjas tanárt Szaúd-Arábiában öt internetes poszt miatt

Twitter-posztjai miatt ítélt halálra a szaúdi bíróság egy nyugdíjas tanárt.

  • Tornyos Kata

Muhammad al-Ghamdit, egy 54 éves nyugalmazott szaúdi tanárt elítélték „öt twitteres bejegyzés után, amely kritizálta a korrupciót és az emberi jogok megsértését" – olvasható a CNN-en.

Muhammad al-Ghamdit tavaly tartóztatták le, majd júliusban elítélték Szaúd-Arábia terrorizmusellenes törvénye alapján több ponton is a Human Rights Watch, emberi jogokért küzdő civilszervezet szerint:

  • „a királyról vagy a koronahercegről a vallást sértő módon való nyilatkozás"
  • „terrorista ideológia támogatása”
  • „terrorista szervezettel folytatott kommunikáció”,
  • hamis hírek közzététele „terrorista bűncselekmény végrehajtásának szándékával”

"Az elnyomás Szaúd-Arábiában egy rémisztő új szakaszba lépett, amikor a bíróság halálbüntetést szabhat ki már egyszerű, békés bejegyzésekért is"

– mondta keddi közleményében a Human Rights Watch szaúd-arábiai kutatója. Szaúd-Arábiában idén eddig legalább 92 embert végeztek ki az Emberi Jogok Európai Szervezete adatai alapján.

 

Hozzászólások

Magyarországon a legsúlyosabb az iskolai szegregáció az EU-ban a legfrissebb országjelentés szerint

Magyarországon a legmagasabb a különböző társadalmi hátterű diákok iskolák közötti elkülönülése az Európai Unióban – derül ki az Európai Bizottság friss jelentéséből. A dokumentum szerint az oktatási egyenlőtlenségek továbbra is súlyos problémát jelentenek: a szegregáció a tanulmányi eredményektől kezdve a továbbtanulási esélyeken át egészen a későbbi munkaerőpiaci lehetőségekig meghatározza a gyerekek életútját.

Először díjazták azokat az iskolákat, amelyek a legtöbbet tesznek a diákok egészségéért

Tizenegy iskola nyerte el idén először az Egészségtudatos Iskola címet és a vele járó pénzjutalmat. A programot életre hívó szakemberek szerint a fiatalok egészségtudatos szemléletének kialakítása nemcsak a család és az egészségügy, hanem az iskolák felelőssége is, ezért azokat az intézményeket ismerték el, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak tanulóik testi, lelki és mentális jóllétére.

„A nyolcosztályos általános iskola olyan, mint az egykulcsos adórendszer: a háttérben a különböző érdekek már rég szétszedték”

Elavult évfolyamrendszer, a középiskolai rendszer kettéhasadása, a gyerek- és felnőttoktatás összemosása – többek között ezek a szakképzési rendszert érintő legnagyobb problémák, állítja Hana György humánökológus, közoktatási vezető. Szerinte fontos lenne, hogy a szakképzési vezetőket is bevonják a minisztériumi konzultációkba, ha a közoktatási rendszer módszeres fejlesztése a cél.

Ideiglenesen katolikus iskola működik a vitnyédi táborban

A vitnyéd-csermajori ingatlan jelenleg oktatási célokat szolgál, ugyanis a Győri Egyházmegye fenntartásában működő kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda használja saját épületének felújítása idején – közölte a vagyonkezelő Széchenyi István Egyetem.