Már nem sokáig marad Kína a világ legnépesebb országa

Több mint 70 évig volt Kína a világ legnépesebb országa, India most átveszi a helyét.

  • Tornyos Kata

India lakossága várhatóan eléri az 1,4286 milliárd főt az idei év közepéig, ami 2,9 millióval több, mint a szomszédos Kínáé az ENSZ friss adatai alapján - írta meg a BBC.

Kínában folyamatosan csökken a születési ráta

A népesség több mint harmadát már hetven éve az ázsiai nemzetek teszik ki, de a tavalyi évben - 1961 óta először - csökkent a népességszám, annak ellenére, hogy az ország 2016-ban felhagyott az egykepolitikával és a párok már kettő vagy több gyermeket is vállalhatnak.

Novemberben meghaladta a 8 milliárdot a világ népessége

Szakértők szerint már nem olyan gyors a növekedés üteme, mint korábban. Indiában is jelentősen csökkent a termékenységi ráta az elmúlt évtizedekben: míg ugyanis 1950-ben egy nő átlagosan 5,7 gyermeket szült, addig ma már csak 2,2-t.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy a világ népességének helyzetéről szóló jelentésben az Indiáról szóló adatok csak becslések, mivel az országban 2011 óta nem volt népszámlálás.

 

 

Hozzászólások

„Nem a betűkkel kellene kezdeni az olvasást” – Fóti Péter szerint a gyerekek nem úgy tanulnak, ahogy az iskola tanítja őket

Fóti Péter oktatáskutató az alsó tagozatos oktatás egyik alapvető hibájának látja, hogy a tanulást a betűk, a szótagok és a számjegyek megtanításával kezdi, miközben a gyerekek természetes módon először mindig az összefüggéseket és a jelentést értik meg. Szerinte az olvasás, az írás és a matematika tanításában az összefüggések megértésének kellene megelőznie a részek elemzését, ami az alsós pedagógia gyökeres átalakítását is szükségessé teszi. Vélemény.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.