Már ötven éve áll egy atomreaktor Budapest közepén, mégis csak kevesen tudnak róla

Nem, nem a paksi atomerőműre gondoltunk, Budapesten is van egy atomreaktor. Nem új épület - évtizedek óta ott áll a Műegyetem campusán,

  • Csik Veronika

Idén ünnepli 50 éves születésnapját a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Oktatóreaktora, ma ez a nap képe:

MTI

De hogy kerül egy atomreaktor a város közepére? A válaszhoz egy kicsit mélyebbre kell ásni a BME történetében. A Műegyetem campusán eldugott (a főépület előtt állva valószínűleg senki nem gondolná, milyen különleges épület van nem messze) oktatóreaktort 1967-ben kezdték el építeni. Az oktatás 1971-től indult az oktatás, de a reaktort csak 1973-ban nyilvánították egyetemi intézetté.

MTI

Persze nemcsak BME hallgatói járhattak ide egyetemi gyakorlatra, hanem minden olyan egyetem diákjai, ahol erre igény volt, például az ELTE TTK, a Debreceni Egyetem, a korábbi Veszprémi Vegyipari Egyetem. A reaktor a BME-n 1971 júniusa óta állja a sarat.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

„Nagyon gyorsan beszélnek, ha több szót kell beírnom másodpercek alatt, mindig elveszek” – a hallott szövegértés volt a legnehezebb az emelt angolérettségin

Összességében korrekt volt az idei emelt szintű angolérettségi, nem tartogatott sok meglepetést, és „csak egy kicsit volt nehezebb” mint a tavalyi középszintű feladatsor a megkérdezett diákok szerint. Csak a hallott szövegértés tempója volt gyors, és több helyes válasz is lehetséges volt.