Megjelent a rendelet: a pedagógusok is akár évi egymillió forintos otthontámogatást kaphatnak

2026. január 1-től évi nettó egymillió forintos otthontámogatás jár a közszolgálatban dolgozóknak, beleértve a pedagógusokat, orvosokat, nevelőszülőket, kutatókat vagy éppenséggel a BME alkalmazottjait, amivel akár évi egy millió forintos segítséget kaphatnak a lakáshitelük törlesztéséhez vagy önerőhöz.

Az Orbán Viktor által ellenjegyzett jogszabály szerint, első körben a munkáltatóknak kell december 15-ig jelezni, ha szeretnének ilyen jellegű támogatást adni, és 2025. december 20-ig tájékoztatni a munkavállalókat arról, milyen papírokra van szükség az igényléshez.

Azok a pedagógusok, közszolgák és támogatásra jogosult munkavállalók, akik 2026. január 1. előtt vettek fel lakáshitelt, és 2026. január 20-ig nem adják be az igénylésüket, akkor a 2026-os évre elesnek a támogatástól.

Azok számára, akik 2026 január elseje után vesznek fel új lakáshitelt, nekik nincs ilyen egyszeri, jogvesztő határidő. Viszont ha egy adott hónapban már szeretnék megkapni a támogatást, akkor mindig az adott hónap első napjáig kell beadniuk az papírokat..

A MÁK a beérkezett igénylések alapján 2026. február közepén kezdi meg az első utalásokat, utána pedig havonta, előre meghatározott napokon fizet.

Fontos:

  • A támogatás maximum nettó egy millió forint évente, amíg van rá költségvetési fedezet.
  • Részmunkaidőnél vagy év közben kezdő munkaviszonynál arányosítják.
  • Próbaidő alatt még nem jár, de a próbaidőt beleszámítják a jogosultsági időbe.
  • A pénzt a Kincstár közvetlenül a banknak utalja.
  • Minden évben újra kell igényelni.

Frissítés 11.28.:

Szerkesztőségünk kapott egy olvasói levelet, melyből kiderült, hogy az alapítványi iskolákban dolgozó pedagógusok nem vehetik igénybe a támogatást.

A témával részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk.

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.