Szegénynegyedben alapított iskolát Shakira

Iskolát alapított Shakira kolumbiai énekesnő hazája egy városa, Cartagena de Indias szegények lakta negyedében.

  • MTI
MTI/EPA/Ricardo Maldonado Rozo

A 37 éves híresség hétfőn adta át ünnepélyesen az 1700 gyermek számára épült 8000 négyzetméteres épületet, melynek létrehozását alapítványa, a Pies Descalzos (Mezítlábasok) finanszírozta - tudósított róla az RCN rádióadó.

"A tanulás az egyenlőség elérésének és a szegénység legyőzésének egyetlen útja" - mondta az énekesnő, aki az alkalomra egyéves fiát, Milant is magával vitte. A kisfiú édesapja Shakira párja, a 27 éves Gerard Piqué spanyol futballsztár.

Az iskolát egy alapintézményből fejlesztették tovább, mely a Lomas de Payé városrészben állt. A szegénynegyed mintegy 34 ezer lakójának többségét a Magdalena Medio és a Montes de María térségéből űzték el. Ezeket a vidékeket évtizedek óta gerillák, félkatonai egységek és drogkereskedők jelenléte sújtja.

Az iskolára az adatok szerint 16 milliárd pezót (1,7 milliárd forintot) költöttek. A helyi hatóságokkal együtt megépítették az oda vezető utakat és a városrészből hiányzó egyéb infrastruktúrát is - mondta el Patricia Sierra, az alapítvány igazgatója a La Vanguardia című lapnak. Az intézmény találkozási hely is szeretne lenni, amely fiatalok és felnőttek előtt is nyitva áll.

Ez a hatodik iskola, amelyet Shakira alapítványa épített az országban. A most átadott, tandíjmentes oktatási intézményt az alapítvány a város vezetésével és a cartagenai érsekséggel közösen irányítja. Shakira első nagy nemzetközi sikere után, 1997-ben hozta létre a Pies Descalzos alapítványt. A tanítás március 3-án indul az új iskolában.

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.